Termik santrallere baca filtresi yasasını veto eden Erdoğan: Sözlerinde durmadılar

NATO toplantısına katılmak için İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareket eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dörtlü zirve toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasında “Bu termik santralinin daha baştan satışında filtre takılması kararı var. Siz çok daha fazla para kazanacaksınız diye biz halkımızı zehirleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘BU TERMİK SANTRALİNİN DAHA BAŞTAN SATIŞINDA FİLTRE TAKILMASI KARARI VAR’

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

“Her şeyden önce bu erteleme ilk defa böyle bir talep önümüze gelmiyor. Daha önce de bu talep geldi ve bu ertelemeler yapıldı. Ne yazık ki yüklenici firmalar maalesef buralardaki filtre çalışmalarını gerçekleştirmediler ve şimdi yeniden tekrar bir süre uzatımı talebinde bulunuyorlar. Biz tabi bir şeyde kararlılığımız var, Paris Sözleşmesi ile bir süreci yaşadık yaşıyoruz. Orada da iklim değişikliği ile ilgili birçok teklif geldi, fakat bu teklifi getirenler sözlerinde durmadılar, bu yüzden biz imzayı atmadık. Böyle bir teklifi parlamentomuzdan geçiremeyiz dedik. ABD de bunu imzalamış değil. Derdimiz yenilenebilir enerji konusunda bir defa havanın kirletilmesine, insanımızın temiz havayı solumasına fırsat vermeyen bu tür kuruluşları biz ila nihaye çalıştıramayız. Bu termik santralinin daha baştan satışında filtre takılması kararı var. Siz çok daha fazla para kazanacaksınız diye biz halkımızı zehirleyemeyiz.

‘ÇEVRE NOKTASINDA VERDİKLERİ SÖZLERİ TUTMADILAR’

-Filtre teklifi meclisten geçerken Ak Parti grubuna iletmiş miydiniz?

O dönemde de yine aynı şeyler gündemimizde oldu. Bunları hep konuştuk. Kendileriyle görüşmelerimiz oldu. Eğer bu bacalara modern anlamda filtreleri yerleştirmezseniz bu işin süresi hemen anında kısıtlanır. Verilen sözler, biz de insanımızı düşünüyoruz vesaire ama ne yazık ki çevre noktasında verdikleri sözleri tutmadılar. Yine kendileriyle görüştüğümüzde hala partikül değerlerini düşürdük falan diyorlar, istediğin kadar düşürdüm de, halkım diyor ki biz burada hava kirliliğinden zehirleniyoruz, bu noktada kararı verecek halktır. Kendileri buna uymadılar, adil olarak bunu tekrar meclise göndermekten başka adil olarak bir seçeneğim olamazdı. Bu bölgeye süratle bizim oraya doğalgazı getirebiliriz ve buradaki enerji ihtiyacımızı gideririz.

‘NE YAZIK Kİ GİTTİĞİ ÜLKELERİN YÖNETİMLERİ TARAFINDAN KORUMA ALTINDA’

(İçişleri Bakanı Soylu'nun Adil Öksüz açıklaması) Aslında bu ifade bu haddini bilmez malum kişi, bu ülkeden kaçmıştır ama sürekli olarak ne yazık ki gittiği ülkelerin yönetimleri tarafından koruma altında. Şu anda ona benzer binlerce FETÖ'cü terörist buralarda yaşıyor. Biz bunların iadesini istedik, adreslerini verdik. Maalesef bize bunları teslim etmediler. Şu anda bununla ilgili böyle bir durum yok. İç İşleri Bakanlığımız yapılacak bir operasyonla karga tulumba alır gelir mi onu da görürüz.

‘2000’LERİN BAKIŞ AÇISIYLA BUGÜNÜ KAVRAYAMAYIZ’

NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesi bizim için çok önemli. Ancak ittifakın bir yenilenme ihtiyacı içinde olduğu da açıktır. 2000’lerin bakış açısıyla bugünü kavrayamayız. NATO’nun bilhassa terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı, etkin davranması gerekiyor. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi açıktır. Zira güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik ruhu NATO ittifakını ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır.

‘ÜLKEMİZ NATO’NUN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAĞIDIR’

Aynı şekilde NATO’nun caydırıcılığını azaltacak popülist beyanlardan da uzak durulmalıdır. Alternatif aramak yerine NATO’yu daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz. NATO’nun da hududu olan güney sınırlarımızda ülkemizle beraber Avrupa’yı ve tüm müttefikleri etkileyen hadiseler yaşanıyor. Terör çatışma ve bunların tetiklediği düzensiz göç hareketleri Avrupa Atlantik coğrafyasının tamamında istikrarı tehdit ediyor. Türkiye göç akınlarının önlenmesi bağlamında kritik roller üstlenen bir ülkedir. Ülkemiz NATO’nun vazgeçilmez bir ortağıdır. Müttefiklerimizin bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Bu mesajımızı müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısında ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz.

‘DÖRTLÜ ZİRVE TOPLANTISINI YAPACAĞIZ’

Terörle mücadelesinde ülkemize amasız fakatsız destek verilmesini istiyoruz. Londra toplantısı ittifakın 2020’li yıllara kendini uyarlamasının da ilk adımı olacaktır. Bazı çevreler art niyetli şekilde ülkemizin NATO’ya mensubiyetini gölgelemeye çalışsalar da bizim duruşumuz ve yerimiz bellidir. Ülkemizle ilgili kötü niyetli tartışmaları dikkate almadık, almıyoruz. Gittiğimiz Londra’da bazı devlet başkanlarıyla da görüşmelerimiz olacak. Bugün Fransa ve Almanya liderleriyle beraber bir dörtlü zirve toplantısını yapacağız. Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ele alacağız. Hem barış pınarında gelinen son durumu hem de Suriyeli sığınmacıların geri dönüşleriyle ilgili projelerimizi anlatma fırsatı bulacağız. Türkiye’nin PKK YPG ile mücadele kararlılığını en üst düzeyde ifade edeceğiz.”

BACA FİLTRE VETOSU NASIL OLMUŞTU?

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

CHP’nin ‘namus meselesi’ dediği, çevrecilerin de büyük tepki gösterdiği kanun teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘sürpriz’ bir şekilde veto edilmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi