12 yıllık adalet mücadelesi: İstedik ki bir daha Davutpaşa’lar olmasın

İstanbul Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 yılında ruhsatsız bir maytap atölyesinde gerçekleşen patlamada 21 kişi hayatını kaybetti, 115 kişi ise yaralandı. 12 yıldır adalet arayışlarını sürdüren aileler, patlamanın 12. yıl dönümü dolayısıyla bugün Davutpaşa’da anma gerçekleştirdi.

‘BİR GÜN BİLE HAPİS YATMADILAR’

Patlamada eşini kaybeden İdris Çabuk, patlamada hayatını kaybedenler için Davutpaşa’da olduklarını belirterek, ’12 yıldır her gün yüreklerimiz dağlanıyor, acılarımız taptaze. İşte bu acılarımız ve adalet ülkümüz bizleri birleştirdi. 17 Ocak 2019’da mahkemenin kararında Zeytinburnu Belediyesi yetkililerinin iş cinayetinde sorumlu olmasına rağmen aldıkları cezaların 2 yılın altında olması ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeniyle bir gün bile hapis yatmadılar’ diye konuştu.

‘İSTEDİK Kİ DAVUTPAŞA’LAR BİR DAHA OLMASIN’

Çabuk, fabrikada, madende, dizi setinde, hastanede, eve temizliğe gittiğinde iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin aileleriyle Vicdan ve Adalet Nöbeti tutmaya başladıklarını belirterek “Her ay ilk Pazar günü saat 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda. Bütün çabamız daha insani çalışma koşulları içindir. İstedik ki bir daha Davutpaşa’lar olmasın, istedik ki unutulmasın. Aileler olarak yeni seçilen İBB ve Zeytinburnu Belediyesi'ne de patlama alanının park yapılması talebimizi tekrar vereceğiz” ifadelerinde bulundu.

BAŞKA CANLAR YANMASIN
 
Ardından söz alan patlamada yaşamını yitiren Orhan Saday’ın babası Adnan Saday, hükümet yetkililerine seslenerek, “Duyarlı insanlara teşekkür ederim. İl başkanları, içişleri bakanı, cumhurbaşkanı sokaklara girin. Sokaklardaki insanların acısına saygı duyun. Yüzeysel televizyonda boy göstermek değil her şey. Hepimiz burada yaralıyız. Biz buraya park yapmak istiyoruz” dedi.  Daha sonra söz alan yaşamını yitiren işçi Hüseyin Tayranoğlu’nun eşi Fadime Tayranoğlu da 12 yıldır adalet arayışlarını devam ettirdiklerini ifade ederek, mücadelelerinin amacının başka acıların yaşanmasını önlemek olduğunu söyledi. Açıklamaların ardından patlamanın yaşandığı yere karanfil bırakan kitle, buradan 91'inci Adalet ve Vicdan Nöbeti için Taksim Galatasaray Meydanı’na geçti.

(Tükenmez Haber)

ETİKETLER

Editörün Seçimi