Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Yapımı geçen hafta Çarşamba günü tamamlanan Teknopark’ta işçiler ve inşaat firması sahibi, 2 aylık ücretlerini alamadığı için direnişe başladı. İnşaat İşçileri Sendikası’yla birlikte, Teknopark İstanbul önünde direnişe geçen işçiler, ‘ücretlerinin ve gasp edilen tüm haklarının ödenmesini’ istiyor.

Tükenmez Haber’e konuşan İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Anıl Deniz Gider, “İşçilerin emek gaspına karşı direnişe başladığını” söyledi.

Gider, “İşçilerin geçtiğimiz hafta çarşamba gününden pazar gününe kadar çalıştırılmadığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış nedeniyle şantiyeye gelmesiyle, işçilerin kaldıkları yerlerden çıkarıldıklarını” söyledi.

‘İşçilerin kişisel eşyalarının da şantiye içerisinde kaldığını’ söyleyen Deniz Gider, “Ana firma, Cumhurbaşkanı Erdoğan geldiği için işçileri bir anda şantiyeden çıkardı. Ücretlerini alamayan işçiler, bizimle iletişime geçti ve direniş başladı. Haklarımızı alana kadar direnişimiz sürecek.” diye konuştu.

İnşaat-İş Sendikası, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, işçilerin tüm haklarını alana kadar direneceklerini belirten mesaj yayımladı.

İnşaatı yapan taşeron firmanın sahibi Ali Dikmen ise, ‘anlaşma gereği 7 ay önce başladığı çalışmayı 120 çalışanı ile birlikte istenilen zamanda bitirdiğini ancak anlaştığı firmadan alacaklarını tahsil edemediğini’ söyledi.

Öte yandan ANKA’da yer alan habere göre Dikmen, ‘2 milyon TL’lik inşaat malzemesinin ve iskelesinin başka bir inşaat firmasına satılmak istediğini’ öne sürdü.

ERDOĞAN AÇILINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi olacağı açıklanan Teknopark İstanbul'un bir bölümünün açılını dün yapmıştı. Teknopark, Pendik’te 2.5 milyon metre karelik alanı kapsıyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞSİZLİK ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2019'a ilişkin açıkladığı son rakamlara göre, inşaat sektöründe çalışan iş gücü sayısı 253 bin kişi azaldı.

Kayıt dışı çalışmanın da oldukça yaygın olduğu inşaat sektöründe işçiler, çoğu zaman ücretlerini alamıyor ve kötü çalışma koşullarına mahkûm ediliyor.

EN FAZLA ÖLÜN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

Avrupa İstatistik Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verilerine göre Avrupa'da en fazla işçi Türkiye’de yaşamını yitiriyor. En fazla ölümlü kazanın yaşandığı sektör ise inşaat.

İSİG RAPORUNA GÖRE YAŞAMINI YİTİREN İŞÇİ 38 OLDU

İnşaat işçilerinin çalışma koşulları İstanbul Havalimanı'nın yapımı sırasında da gündeme gelmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nda 30 işçinin yaşamını kaybettiğini açıklamıştı. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporlarına göre yaşamını kaybeden işçi sayısı 38 oldu. İddialar karşısında havalimanı inşaatını sürdüren ve 25 yıl süreyle işletme hakkını elde eden İGA sessiz kalmıştı. İşçiler ise ölümlerin 400’e yaklaştığını söylemişti.

 

 

ETİKETLER


Editörün Seçimi