Arka Sokaklar'daki bekçi sahnesi gündem oldu: Ne hakkın var insanları rahatsız etmeye?

Bekçilere kimlik sorma, silah taşıma gibi yetkiler verilmesi sonrasında tartışmalar sürerken Kanal D'nin yıllardır süren dizisi Arka Sokaklar'ın 542. bölümünde konuyla ilgili bir gönderme yapıldı.

'NE HAKKIN VAR İNSANLARI RAHATSIZ ETMEYE'

Söz konusu sahnede biri polis olan iki karakterin Sevgililer Günü’nde oturup muhabbet ettikleri sırada cama tıklatan bekçiler, polis olanı dışarı çağırarak 'Burada ne yapıyorsunuz siz?' dedikten sonra kimliğini istiyor. Bekçilere polis rozetini gösteren karakter ise 'Polis olmasam ne olacak ne hakkın var insanları rahatsız etmeye' diyor. Bekçiler ise 'Tamam abi iyi akşamlar' diyerek uzaklaşıyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Bu sahnenin yer aldığı bölüm, sosyal medyada fark edildikten sonra tartışmalara neden oldu. Konu Ekşi Sözlük'te konuşulan konular arasında üst sıralarda yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Bekçilere kimlik sorma yetkisi verilmeden önce  iki mahkeme 'bekçilerin kimlik sorma yetkisinin olmadığı' yönünde karar vermişti. Emniyet Genel Müdürlüğü ise bekçilerin kimlik sorma yetkisinin bulunduğuna dair açıklama yapmıştı.

ERDOĞAN: BEN YATARKEN SOKAKTA BEKÇİ DÜDÜĞÜNÜ DUYMAK İSTİYORUM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bekçiler hakkında talimatını şu sözlerle aktarmıştı:

Cumhurbaşkanımız bana bizzat 'ben yatarken sokakta bekçi düdüğünü duymak istiyorum. Vatandaşımız evde yatarken, sokakta birisinin onu beklediğini, huzurunun emin ellerde olduğunu duymasını istiyorum' dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi