Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) George Floyd, polis şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından yapılan eylemler sırasında Atlanta polisinin iki siyah kolej öğrencisine yönelik müdahalesi sert tepki çekmişti. Atlanta'da siyah öğrencileri işkenceyle gözaltına alan iki polis tepkiler üzerine görevden alındı.

IRKÇILIK KARŞITI EYLEMLER DEVAM EDİYOR

ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi sonrası çok sayıda eyalete yayılan ırkçılık karşıtı eylemler devam ediyor. Geogia eyaletinin Atlanta kentindeki eylemler sırasında polisin, iki siyahi kolej öğrencisine uyguladığı orantısız güç kullanımı büyük tepki çekti.

POLİS, ELEKTROŞOK TABANCASI DA KULLANDI

Cumartesi günü protestolar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden kısa bir süre sonra polisler, araçlarının içindeki siyahi çifte yaklaşıp onları gözaltına almaya çalıştı.Yerel gazetecilerin belgelediği o anlarda çok sayıda polisin araca yaklaştığı, camlarını kırdığı, lastiklerini patlattığı ve çifti zorla dışarı çıkararak gözaltına aldığı görülüyor. Herhangi bir fiziksel müdahalede bulunmayan çiftin gözaltıya itiraz etmesi üzerine polis elektroşok tabancası da kullandı.

ÜÇÜ DE MASA BAŞI GÖREVLERE GEÇİRİLDİ

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms görüntülerin sosyal medya ve haberlerde yer alması sonrası polislerin vücut kameralarındaki görüntülerin izlendiğini ve soruşturma sonucu orantısız güç kulanan iki polisin kovulduğunu, üçünün de masa başı görevlere geçirildiğini duyurdu.

'ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI ASLA KABUL EDİLEMEZ'

Bottoms görüntülerde polisin yere yatırıp plastik kelepçe taktığı kadınla, aracı süren adamın serbest bırakıldığını da açıkladı. Polis raporuna göre genç adam polisten kaçmakla ve geçersiz ehliyet bulundurmakla suçlanıyordu. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Bottoms görüntüleri "şoke edici" diye niteledi ve "Orantısız güç kullanımı asla kabul edilmez" dedi.

'BUGÜN ÖLMÜYORUM'

Polislerin vücut kamerası görüntülerine göre, olaydan önce araçtaki iki öğrenci polisin bir başka genci gözaltına almasını videoya çekiyordu. Bunu fark eden polis araca yaklaştı ve kapıyı açmaya çalıştı ancak şoför koltuğundaki genç kapıyı hızla kapatıp "Bugün ölmüyorum" dedi. Daha sonra araç trafikte durunca polisler çifte yaklaşıp kapıları açmasını istedi ve gözaltına almaya çalıştı. Polislerden birinin gözaltı girişimi sırasında "Silahı var" diye bağırması da dikkat çekti. Araçta silah bulunmadığı açıklandı.

'150'DEN FAZLA EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI'

Atlanta Valisi Brian Kemp eyalette başlayan ırkçılık karşıtı eylemlere müdahale etmeleri için 3 bine kadar Ulusal Muhafız'ın görev yapmasını onaylamıştı. Atlanta polisi polise taş atan ve bölgedeki dükkanlarınn camlarını kıran 150'den fazla eylemcinin gözaltına alındığını da açıkladı.

Independent Türkçe

ETİKETLER


Editörün Seçimi