Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bini aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 47 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından ülkedeki bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Bakanlıklar tarafından yapılan uyarıların ardından birçok kişi evden çıkmamaya başladı. Almanya’daki Türkiyeli yurttaşları ülkeye getiren ilk uçak İstanbul'a indi. Koruyucu kıyafet giymiş özel ekipler tarafından karşılanan yolcular, polis eşliğinde gözetim altına alınacakları yurtlara nakledildi.

YURTLARA GÖTÜRÜLDÜLER

Almanya'nın Münih kentinde bulunan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerine yurda gelmek isteyen Türkiyeli yurttaşları taşıyan ilk uçak İstanbul'a ulaştı. Yolcular karantinaya alınmak üzere jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara götürüldü.

14.20'DE İSTANBUL HAVALİMANI'NA İNDİ

Türk Hava Yolları'nın TK 1630 sefer sayılı uçağıyla yerel saatle 10.05'te Münih'ten hareket eden uçakta bulunan 2'si bebek 108 yolcuyu taşıyan ilk uçak, saat 14.20'de İstanbul Havalimanı'na indi.

ÖZEL BİR BÖLGE OLUŞTURULDU

İstanbul Havalimanı'nda uçakların inmesi için özel bir bölge oluşturuldu. Bu bölgeye yanaşan uçaklardaki yolcuları, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne bağlı özel korumalı kıyafetleri olan sağlık ekipleri karşıladı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Alanda polis ve jandarma ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Sağlık kontrollerinin ardından yolcular, jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle, İstanbul'da karantina için boşaltılan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara götürüldü.

DSÖ, AVRUPA'YI KORONAVİRÜSÜN MERKEZİ OLARAK AÇIKLADI

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) merkezi olarak açıkladığı Avrupa'dan Türkiye'ye gelmek isteyen ve Dışişleri Bakanlığına isim bildiren vatandaşların, gün içinde Almanya'nın Köln, Stuttgart, Frankfurt, Nürnberg şehirleri ile Fransa'nın Lyon, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'den Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

İSTANBUL VE KOCAELİ'DEKİ YURTLARDA KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Avrupa ülkelerinden 34 uçakla getirilecek 3 bin 614 kişi, İstanbul ve Kocaeli'deki yurtlarda karantinaya alınacak.

3 BİN 614 KİŞİ YURDA DÖNMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, koronavirüs nedeniyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka'dan çıkışlı uçuşlar hafta sonu durdurulmuştu. Bu ülkelerde geçici olarak iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye getirilmesi için özel seferler konulmuştu. 9 ülkedeki Türk vatandaşları arasından Türk büyükelçiliklerine 3 bin 614 kişi yurda dönmek için başvuruda bulunmuştu.

AA

ETİKETLER


Editörün Seçimi