İstanbul Fatih Kocamustafapaşa’da bekçilerin üstünü aratmayan bir kişiyi darp ederek demirlere kelepçelenmesine ilişkin görüntülerin sosyal medyadan yayılması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı.

Açıklamada, Seyitömer Mahallesi Hüseyin Kazım Sokak’ta bulunan Şellal Parkı içerisinde Şaban Ç’nin, devriye gezen bekçileri görmesi üzerine kaçmaya başladığı, karşı istikametten gelen diğer bekçileri görmesi üzerine şüphelinin cebindeki uyuşturucu maddeleri yere atarak görevlilere mukavemette bulunduğu öne sürüldü.

Emniyetin açıklamasında, “Çarşı ve mahalle bekçimiz Ali D'yi yumruk atarak ittirmek ve resmi üniformasını yırtmak suretiyle direnmeye devam eden ve bir pda cihazının da kırılmasına sebep olan şüpheli şahıs, zor kullanarak gözaltına alınmış, yapılan incelemede üzerinde 2 parça 'skunk' diye tabir edilen narkotik madde ele geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklamasında ayrıca şüphelinin uyuşturucu madde imal ve ticaretini yapmak, uyuşturucu madde kullanma, 4 kasten yaralama olmak üzere toplam 6 suç kaydının bulunduğu ifade edildi.

BEKÇİLERE VERİLEN YETKİLER TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Bekçilerin kimlik sormasına ilişkin tartışma başlamış, yargının “bekçi kimlik soramaz” kararları üzerine AKP, bekçilerine gözaltı ve kimlik sorma yetkisi veren kanunu Meclis’ten geçirmişti.

Bekçilerin kimlik sorabilmesi, üst arayabilmesi silah ve zor kullanabilmesi maddeleri tartışma konusu olmuştu.

ETİKETLER


Editörün Seçimi