İYİ Parti'den istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, bugün AKP'ye katıldı. Çokal'a rozetini AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan grup toplantısında taktı. Çokal Meclis kürsüsünde AKP’ye ve Erdoğan’a yönelik sert ifadeler kullandığı konuşmalarla hatırlanıyor.

Çokal, daha önce Meclis’te yaptığı konuşmalarda Erdoğan’a ve AKP politikalarına yönelik sert ifadeler kullanmıştı. Bu konuşmaların birinde bugün katıldığı AKP için “Bu kutsal Meclis’in tüm yetkilerini tek bir kişiye teslim ettiniz. Kabine yerine kabile açıklandı. Bakanlarımız artık birilerinin damadı, oğlu ya da derneğinde yönetici olan kişilerden seçiliyor. Tek adam rejiminin devreye girmesiyle ekonomi dibe vurdu” gibi ifadeler kullanmıştı. 

‘MECLİSİN YETKİLERİ TEK ADAMA DEVREDİLDİ’ DEMİŞTİ

Çokal, 16 Ocak 2019’da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“2018 yılı aslında tek bir kelime ile özetlenebilir, bu yıl bu kutsal Meclis’in tüm yetkilerini tek bir kişiye teslim ettik. Evet, 2018 her şeyden öte Meclis’in yetkilerinin elinden alındığı bir yıl oldu. 2018’de kabine yerine kabile açıklandı. Bakanlarımız artık birilerinin damadı, oğlu ya da derneğinde yönetici olan kişilerden seçiliyor. Geri kalmış demokrasilerin ürünü gibi saray harcamalarının öne geçtiği, eşin, dostun soy ismine göre atandığı bir dönemi yaşıyoruz. 720 doktor güvenlik bahanesiyle atanamazken ABD vatandaşı, Cumhurbaşkanı danışmanlığına atanabiliyor. Atanamayan Merve öğretmen intihar ediyor, büyükelçinin kızı danışman olarak atanıyor. Pırıl pırıl çocuklar işsiz bu ülkede, umutsuz amaçsız ve yarınsız. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olma iddiasıyla başlamasına rağmen tek adam rejiminin devreye girmesiyle ekonominin dibe vurduğu bir yıl oldu 2018.”

‘HUKUKU GÖRECELİ HALE GETİRDİNİZ’

Çokal, Meclis’te yaptığı bir başka konuşmada ise “Atatürk’ü yok sayarak hutbe okutan Diyanet’le Atatürk’ü yok sayarak cumhuriyeti kutlayan valilerle ülke yöneten sizlerin, bizleri yok sayması gayet doğaldır. Son birkaç yıldır hukuku göreceli hale getirdiniz. Mesela sayın cumhurbaşkanımıza ilişkin en küçük bir yorum savcılar tarafından mercek altına alınırken, Atatürke ve cumhuriyete sövenlere dokunan yok” ifadelerini kullanmıştı.

‘ARTIK BÜYÜK AK PARTİ AİLESİNİN MENSUBUYUM’

Çokal bugün AKP’ye katılmasının ardından yaptığı konuşmada ise “An itibariyle büyük AK Parti ailesinin mensubuyum. Ülkem için her zamankinden daha fazla çalışacağıma söz veriyorum” dedi.

‘ÜLKÜCÜLER DIŞLANIYOR’ DEMİŞTİ

İYİ Parti’den istifa ederken yazılı bir açıklama yapan Çokal, "Elbette her şeye rağmen mücadeleme devam edebilirdim, ancak parti içinde Türk milliyetçilerinin ve ülkücülerin ikinci sınıf birey yapılmaya ve dışlanmaya çalışılması, söylemlerle eylemlerin birbirini tutmaması ve milliyetçiliğin seçmeni elde tutmaya yönelik bir söyleme dönüşmesi hayal kırıklığına neden olmuştur” demişti.

Tükenmez Haber

ETİKETLER


Editörün Seçimi