Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı, taciz, tecavüz, eşitsizlik… Tüm bunlar Türkiyeli kadınların yaşadığı sorunların başında geliyor. Kadın cinayetleri ve şiddet olayları sürerken, bunlara karşı mücadele eden kadınların, kadın örgütlerinin sayısı da giderek artıyor. Onlardan bir tanesi de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri…

Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla 44 ilden yaklaşık bin kadın İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde buluşacak. Toplantının ana konusu ise Türkiye’de her yıl artan kadın cinayetleri ve bu cinayetleri durdurmanın yöntemleri.

Toplantıya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform Genel Sekreteri Fidan Ataselim’in yanı sıra, öldürülen kadınların aileleri ve şiddet gören kadınlar da katılacak.

Toplantının gündeminde yer alacak maddelerden biri, kadına yönelik baskının durdurulması, kadınların eşit ve özgür yaşayabilmesine çözüm olması umulan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve İstanbul Sözleşmesi. 

Konferans hazırlıkları hızla sürerken, Kadın Meclisleri'nden Dilber Sünnetçioğlu ile Beşiktaş’ta buluştuk. Dilber Sünnetçioğlu, 9 Şubat’ta bir ‘kız kardeş buluşması gerçekleştireceklerini’ söylüyor.

‘Kadın buluşmasını’ şöyle anlatıyor Dilber Sünnetçioğlu;

“Bu buluşmayı Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu düzenliyor. Türkiye’nin birçok ilinden kız kardeşlerimiz olarak bir araya geleceğiz. Sorunlarımızı konuşacağız, çareler arayacağız.”

Kadınlara ‘işi gücü bırakın, buluşmaya gelin’ çağrısı yapan Dilber Sünnetçioğlu, “Bıraksınlar işleri güçleri, bir gün de kendimiz için, mücadelemiz için, birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu hissetmek için bir araya gelelim, buluşalım” diyor.

'KADINLAR ARTIK AYAKLANDI, KADINLAR ARTIK SUSMUYOR'

Kadın cinayetlerinin önlenebilir olduğunu da söyleyen Dilber Sünnetçioğlu, kadın cinayetlerinin engellenmesi için 6284'ün ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması gerektiğini söylüyor.

'Kadın erkek eşitliğinin sağlanması’ gerektiğini belirten Sünnetçioğlu, “Kadın erkek eşittir. Kadına yaşam hakkı tanıyan politikalar üretilmeli. Biz politikacılardan çiçek böcek istemiyoruz, biz yaşamak istiyoruz, biz eşitlik istiyoruz” çağrısı yapıyor.

Dilber Sünnetçioğlu sözlerini şöyle tamamlıyor; “Kadınlar artık ayaklandı. Kadınlar artık susmuyor. Hiç kimsenin bizi erkeklerden aşağı görme hakkı yok. Biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz. Kadınlar yaşam hakları için mücadale edecek.."

 

ETİKETLER


Editörün Seçimi