Haberin Var Mı İnisiyatifi'nden #GazetecilereTahliye çağrısı

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Meclis'te görüşülen infaz paketinin gazetecileri kapsamamasına “Gazetecilere Tahliye” diyerek tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan inisiyatif, “İnfaz yasası 3 gündür Meclis’te görüşülüyor. Tasarıda pek çok ağır suç kapsama alınırken, sadece mesleklerini yaptıkları için hapsedilen gazeteciler virüs kapma tehlikesi altında, demir parmaklıkların ardında bırakılıyor. #GazetecilereTahliye” dedi.

'DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI ÖZGÜRLÜKLERİNDEN EDİLMİŞ HERKESE ACİLEN TAHLİYE'

“Gazeteciler, siyasi tutuklular, avukatlar, insan hakları savunucuları, yazarlar salgına terk ediliyor” denilen videonun devamında şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs salgını nedeniyle hazırlanan infaz indirimi düzenlemesi ne hukuka, ne vicdana uyuyor! Cezaevleri hıncahınç dolu. Yetersiz havalandırma, beslenme ve hijyen koşulları salgın riskini her geçen gün artırırken, binlerce kişi infaz indirimi kapsamı dışında bırakılıyor. Düşüncelerini ifade ettikleri için ‘terör suçlusu’ ilan edilenler bir kez daha cezalandırılıyor, sağlıkları ve yaşamları hiçe sayılıyor. Haksız yere özgürlüklerinden edilmiş gazeteciler, hukukçular, insan hakları savunucuları, memurlar, siyasetçiler, yazarlar, öğrenciler, sanatçılar, işçilerin hayatları tehlikeye atılmasın. Düşüncelerinden dolayı özgürlüklerinden edilmiş herkese acilen tahliye!”


Sosyal medya kampanyasına gazeteciler de destek verdi. Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi