Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - İslam ve Sol Çalıştayı’nın Düzenleme Komitesi’nde yer alan Hatice Açık'ın, çocukluğu İşçi Partisi'nin içerisinde geçmiş. Açık, yıllar süren arayışının ardından Anti Kapitalist Müslümanlarla tanışmış ve üyesi haline gelmiş.

Açık'ın, Anti Kapitalist Müslümanlar üyesi haline gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi ise, İlahiyatçı İhsan Eliaçık'ın  1 Mayıs (İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü) yürüyüşünü Fatih Cami’sinden başlatması olmuş. 

Sol ve komünist jargonda yetiştiğini söyleyen Açık, Tükenmez Haber’e bir çocukluk anısını anlattı:

“Benim çocukluğumda Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin önünde İşçi Partisi pilav günü yapardı. Bu toplantılarda hemen karşıdaki camiye gidip namazını kılan komünistler vardı. Kimse bu durumdan rahatsız değil."

Sol ve İslam’ın birbirine tezat oluşturmayacağını söyleyen Açık şöyle devam etti;

“Din ve sol asla birbirine düşman değildi. Daha sonra ne olduysa, ‘din afyondur’ sözü cımbızlandı. Sol, din düşmanı gibi gösterildi. Müslüman dediğimiz kesim sopalarına 'Allah-u Ekber' yazarak Denizleri taşlamaya gitti. Denizler orada 6. Filo’yu taşlıyordu, ‘kahrolsun emperyalizm’ diyordu. Neden Fatih Cami’nde namaz kılanlar bir anda harekete geçerek, Denizleri taşlamaya gitti. Denizler dindarları neden rahatsız etmişti? Kur'an'a inanan kapitalist olmaz kapitalist olan Kur'an'a inanmaz. Komşusu açken tok yatılmaz’ diyen bir peygamberin ümmetiysek nasıl kapitalist olabiliriz, bu tezat değil mi?”

İhsan Elaçık ve kitaplarıyla tanışmasının ardından Anti Kapitalist Müslümanların bir üyesi olduğunu anlatan, Açık, "Fatih Cami’nde 1 Mayıs için toplandık. İhsan Eliaçık, ‘Denizleri kovalamaya giden taşlayan güruhu’ reddi miras etti. Sonra orada Denizlerin gıyabi cenaze namazını kıldı. Bunun ardından benim yerim burası dedim" diyerek sözlerini tamamladı.   

ETİKETLER


Editörün Seçimi