Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Türkiye’nin farklı illerinden binlerce kadın Türkiye Kadın Meclisi toplantısı için hafta sonu bir araya geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla yapılan toplantı haftasonu Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Öldürülen ve şiddet gören kadınların ailelerinin de destek verdiği buluşmaya, her yaştan, her ilden, her konumdan, her meslekten kadınlar katıldı.

‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganının damga vurduğu toplantıda kadınların talepleri ortaktı;

“6284 ve İstanbul Sözleşmesi uygulansın, kadın cinayetlerinin en çok işlendiği ruhsatsız silahlara karşı önlem alınsın.” 

Buluşmaya katılan kadınların 'birlikte olmak bize iyi geliyor, daha fazla kadının yaşaması için buluştuk' dedi.

Toplantıya katılan üniversiteli genç kadınlar, İstanbul’un uzak ilçelerinden komşularını yanına alarak gelen kadınlar, KCDP avukatları ve sözcüleri ‘taleplerini’ Tükenmez Haber’e anlattı.

BABA PALANDÖKEN: BAŞKALARININ CAN YANMASIN

Buluşmada aynı zamanda Aysun Yıldırım, Helin Palandöken, Açelya Şengül ve Muhterem Evcil’nin ailesi ve dostları da vardı.

Pendik'te ruhsatsız silahla öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken'in babası Nihat Palandöken, Tükenmez Haber’e yaptığı açıklamada, ‘kadın mücadelesine’ destek vermeye devam edeceğini söyledi. Baba Palandöken aynı zamanda, ‘kadınları öldüren ruhsatsız silahların yasaklanması için' imza kampanyası da yürütüyor. 

Baba Palandöken şöyle konuştu;

 “Bizim davamız bitti, kızımı öldüren şahıs ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Ama bizim mücadelemiz bitmedi. Bizim amacımız başka bir Helin daha gitmesin. Her alanda kadınlarla birlikte mücadele edeceğiz. Biliyorsunuz, Helin internetten alınan ruhsatsız silahla öldürüldü. Buna benzer olayla yaşanıyor. Ben Meclis’e gittim, ‘bireysel silahlanmanın durdurulması için’ dilekçe verdim. Ama iktidar tarafından reddedildi. Ben de kendim, ‘bireysel silahlanma yasaklansın’ diye imza topluyorum. İmzalarımı daha sonra Meclis’e götüreceğim”

Helin Palandöken'inin katili Mustafa Yetgin'e indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Ancak Mustafa Yetgin'e cinayet öncesi yardım eden tutuksuz sanık Halis Can ise beraat etmişti.

‘6248 UYGULANSAYDI ANNEMİN KATİLİ 18 YIL CEZA ALMAZDI’

Erkek cinayetine kurban giden kadınlardan biri olan Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül de, Kadın Meclisleri Buluşmasına katıldı. Fatma Şengül, 30 Mart 2019'da Zeynel Akbaş tarafından Maltepe'deki evinin önünde dört kurşunla öldürülmüştü. Zeynel Akbaş, Şengül'ün kendisine hakaret ettiğini söyleyince 'haksız tahrik indirimi' ile 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kızı Açelya Şengül ‘cinayetin bir anda gerçekleşmediğini ve annesinin tasarlayarak öldürüldüğünü’ söyledi. ‘6284 uygulanmadığı için etkin soruşturma yürütülmedi’ diyen Şengül, “Bu yasa uygulansaydı annemin katili 18 yıl almazdı” dedi.

Annesi Fatma Şengül’ün de kadın mücadelesi içinde olduğunu belirten Açelya Şengül sözlerini şöyle tamamladı;

 “Annem de kadın mücadelesinin içinde yer alıyordu. Kadın ve çocuklara yönelik istismara karşı mücadelede en ön saflardaydı. Beni de çok teşvik etmişti. Annemin öldürülmesiyle arka saflardan daha ön saflara geçmiş olduk”

ETİKETLER


Editörün Seçimi