Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Bu yıl ikincisi düzenlenen İslam ve Sol Çalıştayı, 25-26 Ocak’ta İstanbul Balat’ta bulunan İnşa Kültürevi’nde gerçekleştirildi. Anti Kapitalist Müslümanlar’ın düzenlediği çalıştayın açılış konuşmasını İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık yaptı. Eliaçık, açılış konuşmanın ardından izleyicilerin arasında yerini aldı, bütün gün panelleri izledi ve notlar aldı.

Oturumlar arasında Tükenmez Haber'e konuşan Eliaçık, 'panellerde daha fazla tartışma olmalı, biz buraya kuzu kuzu dinlemeye değil tartışmaya geldik' dedi. 

‘Kendisine Müslüman diyenlerin aynı zamanda solcu olamayacağı, solcu olanların da kendisini Müslüman göremeyeceği’ algısını eleştiren Eliaçık, “Ben kişisel tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bir Müslüman rahatlıkla solcu olabilir, komünist olabilir, bu fikirleri savunabilir. Bunları inançlarıyla bağdaştırabilir. İnançlarının sosyopolitik bir açılımı olarak bunları görebilir. Bu din karşıtlığı değildir. Aynı zamanda elbette solcu ve komünist kendisini bir Müslüman olarak görebilir. Hatta Hristiyan olarak görebilir, inançlı olabilir. Yani sınıf meselesi din karşıtlığı değildir. Bu mesele din karşıtlığını aşar. İnsanlara önce 'inancınızı terk edin' diyemeyiz. Lenin'in bir sözü var, 'Acemi devrimci fabrika gider işçiyle önce 'Allah var mı, yok mu?' diye tartışır' Lenin, ‘bunun yanlış olduğunu' söyler" diyor.  

Hükümet tarafından çoğu zaman hedef gösterildiğini belirten Eliaçık şöyle devam ediyor;

“Bizi Müslüman suni kitleye sanki İslam'dan çıkmış gibi gösteriyorlar. Hatta Allah'a inanmadığımızı ve ayetleri kabul etmediğimizi söylüyorlar. Bizi, Suni kesime bilerek ‘dinden çıkmış’ gibi gösteriyorlar. Buradaki düşüncelerin suni kesime ulaşmasını engelliyorlar.”

 

ETİKETLER


Editörün Seçimi