Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Yazar İslam Özkan, İslam-Sol Çalıştayı’nın en hararetli geçen ‘Karşılaşmalar’ oturumunun konuşmacılarından birisiydi.

Panel boyunca ‘solcuların ve İslamcıların bir araya gelmesinin önündeki engeller' tartışıldı. Panelin ardından Tükenmez Haber’e konuşan, Özkan, “Bu bütün bir İslam ve solun yüzleşmesi değil. Bu karşılaşmayı doğru bulmayan her iki taraftan da insanlar var. ‘Marksizm ve İslam nasıl bir araya gelir?’ diyenlere de saygı duymak lazım” dedi.

'ALİ ŞERİATİ'NİN DİLE GETİRDİĞİ SORU KARŞIMIZA GELİYOR'

‘Tek bir Marksizm olmadığı gibi tek bir İslam da yok’ diyen Özkan “İslam ve Sol Çalıştayı dendiği zaman Ali Şeriati’nin dile getirdiği ‘hangi İslam ve hangi sol?’ sorusu karşımıza geliyor. Aslında buradaki toplama baktığımızda 'hangi İslam ve hangi solun' olduğu belli. Burada mevcut anlayışla özdeşleşmesi mümkün olmayan anlayışlar da ortaya çıktı. Ne İslamcıların ne de solcuların kabul edemeyeceği, ulusalcı ve Kemalist çizgiler de ortaya çıktı.” diye konuştu. 

'SİVAS'TAN DOLAYI MÜSLÜMANLARI ÖZÜR DİLEMEYE ZORLAYAN ANLAYIŞ'

Bu buluşmaların tarafların birbirini tanıması açısından önemli olduğunu belirten Özkan, “Bu tür buluşmalar tarafların birbirini tanıması açısından çok önemli. Her sene tekrarlanması gerekiyor. En kötü ihtimalle ön yargıların yıkılması açısından önemli. Çünkü hala Sivas’tan dolayı Müslümanları özür dilemeye zorlayan bir anlayış var, bunun terk edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Özkan sözlerini şöyle tamamladı;

“Buradan illa bir melezlenme ya da bir sentez çıkacak diye bir şey yok. İnsanların itirazları bu yönde ama İslam İslam’dır, sol da soldur. Biz buraya melez bir ideoloji çıkarmak için gelmişiz gibi bir algı var. Bunu İran’da yapanlar oldu, devrimden önce. Halkın Mücahitleri. Marksizm ve İslam arasında bir bütünsellik yakalamaya yönelik çalışmaları oldu. Ancak burada taraflar birbirini tanımaya çalışıyor”

ETİKETLER


Editörün Seçimi