İsmail Saymaz ve Doğu Perinçek tartışması: Boyuna posuna bak cahil!

CNN Türk'teki Türkiye'nin Gündemi programında gazeteci İsmail Saymaz, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e 1991'de HEP'e sunduğu öneride Kürtlere kendi kaderini tayin hakkı verilmesinin yer aldığını hatırlattı. Perinçek ise bu önerinin, Türkiye'nin birliği için olduğunu belirtti. Tartışma sosyal medyada gündem oldu.

"CAHİL"

Gazeteci İsmail Saymaz'ın gündeme getirdiği Kürtlerle ilgili maddenin ayrılıkçı olmadığı aksine bütünleştirici bir teklif olduğunu söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “federasyon” teklifiyle ilgili geçmişte hata yaptığını ancak bu hatadan döndüklerini söyledi. Perinçek, Saymaz'a yönelik "Boyuna posuna bak cahil. Bilmiyor, hiçbir şey bilmiyor. Kendi kaderini tayin etsin demek ayrılsın demek değildir. Kendi kaderini tayin etmek birlik yönünde olur" diye konuştu.

'PROVOKATÖR'

AKP’nin geçmişte bugün de CHP'nin aynı hatayı tekrarladığını söyleyen Perinçek, Saymaz'ı provokatörlükle suçladı. Saymaz gibi isimlerin televizyonlara çıkarılmaması gerektiğini söylemesi üzerine müdahale moderatör Ercan Gürses'ten geldi. Gürses, Perinçek'e bu şekilde ithamlarda bulunmaması gerektiğini söyledi.

'SEN ABDULHAMİT'İ SAVUNDUN'

Perinçek'in Saymaz ile yaşadığı tartışma akıllara yıllar önce katıldığı 32. Gün programındaki tartışmayı getirdi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bu videoya atıfta bulundu. 1995'in Aralık ayında Türkiye solunun önde gelen isimleri Ertuğrul Kürkçü, Bülent Uluer ve Doğu Perinçek 32. Gün’de Mehmet Ali Birand’ın konuklarıydı. Televizyon tarihinin belki de en unutulmaz tartışmalarından biri bu programda yaşanmıştı.

O tartışmadan bir bölüm ise şu şekildeydi:

Doğu Perinçek: Cem Boyner taraftarları, Amerikan emperyalizminin taraftarları devlet fraksiyonu olmuyor… Amerika devletinin taraftarı bunlar, Avrupa devletinin taraftarı, Avrupa Gümrük Birliği’ne karşı değiller, özelleştirmeden yanalar. Bunlar palavracı.

Ertuğrul Kürkçü: Saçmalama ya! Sen Kemalizm’in bezirganısın, o kadar!

Doğu Perinçek: Kemalizm’i savunacağız.

Ertuğrul Kürkçü: Sen Kemalistsin, ben Komünistim, hadi bakalım!

Doğu Perinçek: Bırak palavrayı, sen döneksin, döneksin!

Ertuğrul Kürkçü: Sensin dönek terbiyesiz herif!

Doğu Perinçek: Sen Sıkıyönetim Mahkemelerinde çıkıp dönekliğini ilan etmedin mi? Sen Abdülhamit’i savundun, Menderesleri savundun!

Ertuğrul Kürkçü: Savunmadım! Terbiyesiz! Savunmadım! Çıkar göster! Ahlaksız adam!

Doğu Perinçek: Alçak! P..t! Terbiyesiz!

Ertuğrul Kürkçü: Ahlaksızsın sen!

Mehmet Ali Birand: Yapmayın.

Doğu Perinçek: Bir tane tokat atıcam şimdi!

Ertuğrul Kürkçü: Hiçbir şey atamazsın. Sen görürsün Dev-Genç nasıl patlar beyninde!

Doğu Perinçek: Ben Dev-Genç’in ismini koyan ilk genel başkanıyım.

Ertuğrul Kürkçü: Sen FKF'nin başkanısın.

Doğu Perinçek: Sen hippiydin o zaman. Hippiydin!

Ertuğrul Kürkçü: Ne güzel. 18 yaşında Hippi, 58 yaşında devrimciyim hala.

Bülent Uluer: Doğu Bey, siz Hippi bile olamadınız biliyor musunuz?

ETİKETLER

Editörün Seçimi