Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, dün TGB’li ve ‘ülkücülerden’ oluşan bir grub tarafından üniversite içinde yaratılan provokasyona tepki gösterdi. Rektörlük önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştiren ODTÜ öğrencileri ‘ODTÜ’ye yönelik artan baskı ve saldırılara’ dikkat çekti.

Fizik bölümü önünde toplanan öğrenciler, “ODTÜ ayakta AKP'ye direniyor”, “TGB defol, ODTÜ bizimdir” sloganlarıyla Rektörlük binası önüne yürüdü.

Evrensel’de yer alan habere göre, öğrenciler adına konuşan Tunahan Gözlügöl, ODTÜ'nün iktidar tarafından yıllardır baskı ve saldırılar ile sindirilmeye çalışıldığını ifade etti. Bu saldırılar karşısında ODTÜ bileşenlerinin, mücadele birikimlerini gün geçtikçe artırdığını dile getiren Gözlügöl, “Bu provokasyonlarla ODTÜ öğrencilerinin birlikteliğini bozarak kendine alan açmaya çalışan iktidar bir yenisini daha geçtiğimiz günlerde denemeye çalışmıştır. 18 Şubat günü okulda arkadaşlarımızı tehdit eden TGB'li faşistler okuldan öğrenciler tarafından kovulmuştur. Kendilerini ‘ODTÜ biziz’ gibi tanıtanların ne ODTÜ ile bir bağı vardır ne de ODTÜ’nün demokratik yapısı ve geleneği ile" dedi.

ODTÜ öğrencisi dahi olmayan TGB’lilerin kampüse rahatça girmesindeki esas sorumlun ODTÜ Rektörlüğünde olduğunu ifade eden Gözlügöl, “Dışarıdan gelen çetelerin ellerinde coplarla öğrencileri tehdit etmesi ve yaralamasına göz yuman ODTÜ Rektörü Verşan Kök, ODTÜ’ye rektör olamayacağını bir kez daha kanıtlamıştır. Bugün bizlere ulaşan mail de gösteriyor ki Rektörlük ODTÜ öğrencilerinin değil ODTÜ ile bağı olmayan çetelerin kampüsteki güvenliğini sağlamaya devam edecektir. Biz ODTÜ öğrencileri olarak TGB ve türevlerini okulumuzda asla barındırmayacağız" diye konuştu.

 

 

ETİKETLER


Editörün Seçimi