Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 13 bin 211'i ileri düzeyde toplam 25 bin 466 yoğun bakım kapasitemiz var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM'de yapıtığı konuşmada 'Kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitemiz söz konusu' ifadelerinde bulundu. Bugüne kadar 10 bini geçen test yapıldığını da belirten Koca, "Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz" dedi.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkan diğer kısımlar şu şekilde:

-Hastanelerimizde toplam 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup, gerektiğinde izolasyon ya da yoğun bakım yatağı olarak kullanılmaya uygundur. Şehir hastanelerimiz bu konuda önemli bir katkı sağlamıştır. Fiziki ve teknolojik alt yapı açısından olası kötü senaryolara karşı hazırız.

-Laboratuvar sayımız kısa sürede 25 ilde toplam 36'ya çıkacaktır. Bugün iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkezde çalışmaya başladığını söylemek istiyorum.

-İtalya, Çin'den gelenlerin serbest dolaşmasına izin vererek salgının tüm Avrupa'ya yayılmasına sebep oldu.

-Kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitemiz söz konusu.

-Yakında neredeyse bütün büyükşehirlerde test yapabilir olmak üzere.

-Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz.

-Önümüzdeki bir-iki gün içersinde hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Bütün ülkeye yaymak üzere bir planlama yaptık.

-Mart itibariyle Türkiye'ye gelen kişi sayısı 372 bin. Her birine mesaj gönderip aile hekimleri üzerinden takiplerini yapıyoruz. Sadece bir günde 132 bin aile hekimlerimiz üzerinden tarama yapıldığını söylemek istiyorum.

-Her hastanenin hasta kabul edebileceği şekilde yeni bir düzenleme yaptık.

-Bana kalırsa Türkiye en rasyonel olan orta yolu bulmuş ve önde tedbirleri almış durumda. Pandemiye karşı alınan irrasyonel tedbirler toplumu ekonomik olarak da çökertebilir.

ETİKETLER

Editörün Seçimi