Çin’in Vuhan kentinden pek çok ülkeye yayılan ve yaklaşık 2 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüsü (Covid-19), hem sağlığı hem de toplumsal yaşamı tehdit ediyor. Virüsün Çin Halk Cumhuriyeti kaynaklı olması nedeniyle farklı ülkelerdeki Çinliler; restoranda, toplu ulaşım araçlarında, okulda ve benzeri yerlerde ayrımcılıkla karşı karşıya kalabiliyor.

'ÇİN VİZYON'

Bu duruma dikkat çekmek isteyen "Çin Vizyon" adlı grup, hem Türkiye'de bu tip olayların yaşanmaması hem de farkındalığın artması amacıyla bir video hazırlayarak sosyal medyada paylaştı. "Virüsü dışla, Çinliyi değil" sloganıyla hazırlanan videoda, "Lütfen bir de ayrımcılıktan dolayı mağdur olmamıza izin vermeyin. Korkunuzun nedenini anlıyoruz, sizin de bizi anlamanızı istiyoruz" denildi.

'YARASA YİYOR MUSUN?'

Videoda Türkiye’de yaşayan Çinli bir çocuk, ara tatil dönüşünde okulda kendisine “Yarasa yiyor musun?” sorusunun sorulduğunu belirtirken, bir diğer Çinli ise “Yabani hayvanlarla ilgili diyorlar, yabani hayvan yiyen Çinli sayısı çok çok azdır” ifadelerini kullandı. Videoda ayrıca korona virüsün yayılmaması için Çinlilerin ellerinden geleni yaptıkları belirtildi.

ETİKETLER


Editörün Seçimi