Yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan meslektaşları için bir araya gelen gazeteciler, 'Haberin Var Mı?' inisiyatifi'ni kurdu. İnisiyatif, tutuklu gazeteciler için kampanya başlattı. Cezaevindeki meslektaşlarıyla dayanışmak ve durumlarına dikkat çekmek için oluşturulan inisiyatif, sosyal medya üzerinden tutuklu gazeteciler için #HaberinVarMı kampanyasını başlattı.

'HABERİN VAR MI?'

“Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız” denilen kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

“Haberin var mı?

Oda Tv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Yeni Yaşam’dan Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu, Rudaw medyadan Rawin Sterk tutuklandı.

Haberin var mı?

Cezaevlerindeki onlarca gazeteciye 8 gazeteci daha katıldı.

Demir kapı, kör pencere… Gazetecilerin üzerine kapandı yine.

Haberin var mı?

Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız! Unutmayın, gazetecileri tutuklamakla gerçeklerin halka ulaşmasına engel olamazsınız.

Sadakatimiz sadece gerçeğe ve temeli o gerçeği halka ulaştırmak olan mesleğimizdedir. Kimseye biat etmeyeceğiz, susmayacağız. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.

Haberin var mı? Memleketin dağlarına yine bahar gelecek!”

Birçok siyasetçi ve gazeteci de kampanyaya katıldı. Atılan bazı tweet'ler şöyle:

ETİKETLER


Editörün Seçimi