Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - İki gün süren İslam ve Sol Çalıştayı’nın ikincisi geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. Altı oturum yapılan çalıştayın arkasında arı gibi çalışan kadınlar oldu.

Çalıştayın düzenleme kurulunda yer alan, Zeynep Duygu Ağbayır, Billur Arslan ve Rahime Kahraman, Tükenmez Haber'e konuştu. 

'Çalıştay fikrinin kutuplaşmanın giderek büyümesiyle ortaya çıktığını' belirten Ağbayır, "Güncel siyasetle birlikte ayrıştırılan mahalleler oluştu ve bu ayrım derinleşti. Ortak dertlerimizi konuşabileceğimiz bunları tartışabileceğimiz bir seri başlattık" dedi.

“Hem solculardan hem de İslamcılardan ‘bir araya gelmezsiniz’ tepkisi aldıklarını” söyleyen Ağbayır, şöyle devam etti;

"Biz komşumuzdan tuz alıp verirken görüşünü soran insanlar mıydık? Oturduğumuzda bir bardak çay ısmarlarken görüşü üzerinden mi ısmarlıyorduk birbirimize? Nasıl oldu bu kadar nefret hattı oluştu? Kutuplaşmanın ötesinde nefret hattı oluştu. Her iki tarafın ortak mutabık kaldığı nokta 'Solla İslam bir araya gelemez.’ Netler bu konuda. Biz bu meselleri tartışmak, bize yaşatılan sorunları konuşmak zorundayız." 

Başörtüsünün sınıf mücadelesine engel olmayacağını belirten Ağbayır, “Başörtülüyüm diye sınıf mücadelesi yürütemeyecek miyim? Birbirimizle konuşmadan nasıl devrim olacak? Peki bize göre nasıl cennet toplumu gerçekleşecek?” diye sordu.

Meşale Dergisi adına katılan Billur Arslan ise çalıştayın amacını şöyle özetledi; "Amacımız kutuplaşma zeminini kırmak. Esasında bu kutuplaşma zemininin Türkiye halkları açısından var olmadığını anlatmak istiyoruz. Tarihsel olarak baktığımızda sol hep İslam'ın kucağından doğmuştur. Bizim derdimiz egemen İslam’la değil ezilen İslam’la."

Rakime Kahraman ‘hak savunucusu' olarak çalıştayın düzenleme kurulunda yer alan isimlerden. Kahraman’a göre, “Devlet dinle birlikte toplumu baskı altına alabildiğini gördükten sonra İslam’da yasallaşmaya gitti.”

 

ETİKETLER


Editörün Seçimi