Aşkım Kapışmak: Aşk varsa cinsiyet yoktur

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Davranış Bilimleri Uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde günümüz modern ilişkilerin dinamiklerini, karşılıklı güvene dayanan bir ilişkinin temellerinin nasıl atılacağını Tükenmez Haber'e anlattı.

Para, güç, özgürlük, cinsellik öncelikli ilişkilerin gerçek olmadığını söyleyen Kapışmak, "Genelde başımıza iyi-kötü ilişkileri biz öreriz" diyor.

Konunun hiçbir zaman kadın-erkek problemi olmadığını belirten Kapışmak, "Aşk varsa cinsiyet yoktur. İnsan varsa konu Adem ve Havva olmaz. Kadın-erkek dendiğinde akla ilk gelen aşk, cinsellik, evliliktir. Ama insan dediğimizde akla sadece sevgi gelir" diyor.

'ANNE BABANIN NASIL EBEVEYN OLDUKLARINA BAĞLIDIR'

- Günümüz modern ilişkilerin dinamikleri nelerdir? Bu dinamikleri neler belirliyor?

İlişkilerin temel dinamiği değişmez, bütünleşmek ve yalnız kalmama ihtiyacıdır. Kişi bu ihtiyacı fark ederken kendini de iyi tanımalıdır. Çünkü kendini öz benliğini tanımazsa gerçek bir ilişki değil sonradan geliştirdiği yanlış şemalar üzerinden ilişki kurulur. Bu dinamikler anne babanın nasıl ebeveyn olduklarına bağlıdır. Anne-baba neler yükledi size, korku kaygı, sevgisizlik, güvensizlik ve dışlanma şemalarına sebep olduysa siz kendi benliğinizi bulamadığınız için anne-baba aktarımı yapacağınız kişilere tutulursunuz. Bunu çözmek gerekiyor.

'PARA, GÜÇ, CİNSELLİK ÖNCELİKLİ İLİŞKİLER GERÇEK DEĞİLDİR'

Modern hayatın anne babalarına bakın onların çocuklarının ilişki temelleri bize ip ucu veriyor. Para, güç, özgürlük, cinsellik öncelikli ilişkiler gerçek değildir. Dinamiği gerçek sevgi olan için belli kriter olmaz. Her şeye rağmen sever.

'GÜVEN ALINARAK DEĞİL, VERİLEREK BAŞLAR'

- Karşılıklı güvene dayanan bir ilişkinin temelleri nasıl atılır?

Güven alınarak değil, verilerek başlar. 'Ben güvenilir miyim?' diye sormak lazım. Güven konusunun açılması gerekiyor. Güven derken neyi kastediyoruz? Size güven verip başkalarını aldatıyorsa, başkalarını erteliyorsa, sorun yaşadığında öz eleştiri yapamıyorsa, direkt kendini koruyup karşı tarafa saldırıyorsa dikkat edin. İnsanların sizinle olan ilişkisine değil, başkalarına olan tavırlarına bakıp karar vermelisiniz. Çünkü ileride aynısını size yapacaktır.

'BAŞIMIZA İYİ-KÖTÜ İLİŞKİLERİ BİZ ÖRERİZ'

Güven temelli ilişki istiyorsak, yaptığı her yanlışa 'hayır' diyecek cesaretimiz olmalı. Ama genelde kaybetme korkusundan susar insan. Güven için neye 'evet', neye 'hayır' dediğimize dikkat etmeliyiz. Genelde başımıza iyi-kötü ilişkileri biz öreriz.

'EN BÜYÜK ŞÜKÜR KAYNAĞIM'

- Kitaplarınız-gösterileriniz, toplumdaki ilişkileri nasıl etkiliyor, nasıl bir etki bırakıyor?

Bu konu en büyük şükür kaynağım. İntihardan dönen, sancılı ilişkilerden kurtulan, hedeflerini bulan, geçmişten özgürleşen insanlara tanık olmak büyük sevinç. Ergen çocuğu, eşi, akrabaları ile geliyor insanlar. Sarılmaktan korkmayan, selam veren, sebep-sonuç ilişkisi kurabilen insanlar çoğaldıkça mutlu oluyorum. Çünkü etkilenen bir süre sonra başkalarını da etkiliyor. İşte olması gereken bu! Kitap seminer gösteri özel eğitimlerimin amacı bu.

'KONU İNSAN OLABİLME PROBLEMİ'

- Kadınlar ve erkeklerle ilgili davranışsal tespitlerinizden birazcık bahseder misiniz?

Konu hiçbir zaman kadın erkek problemi olmadı. Konu insan olabilme problemi. Cinsiyet üzerinden bir yere varamayız, sadece komedi yapıp eğleniriz, birkaç bilgi öğrenip şaşırırız. Bir kadına ya da bir erkeğe nasıl davranılır diye düşünmek işin magazin kısmı. İnsan ne ister? Dediğimizde sorun ve ihtiyaç ortak oluyor.

'İNSAN VARSA KONU ADEM VE HAVVA OLAMAZ'

Aşk varsa cinsiyet yoktur. İnsan varsa konu Adem ve Havva olmaz. Kadın-erkek dendiğinde akla ilk gelen aşk, cinsellik, evliliktir. Ama insan dediğimizde akla sadece sevgi gelir. Evet, kadın ve erkek farklı olabilir. Ama her ikisi de sevgi, güven, saygı ve ilgiyi hak ediyor.

'KADINLAR HEP GÜÇLÜDÜR SADECE YALNIZLIĞA DAYANAMAZLAR'

Kadınları yalnız bırakmayın, erkekleri güçsüz bırakmayın. Çünkü, kadınlar hep güçlüdür sadece yalnızlığa dayanamazlar. Erkekler ise yalnızlığı sever ama güçsüz olmaya dayanamazlar.

ETİKETLER

Editörün Seçimi