Avrupa'nın en yaşanabilir şehirleri açıklandı: Listede Türkiye yok

Yerleşim hareketliliği danışmanlığı yapan ECA International, tüm dünyadan 480 şehri, sağlık hizmetleri, barınma, serbest vakitler için hizmetler, güvenlik, hava kalitesi ve siyasi gerilimler gibi faktörleri göz önünde bulundurarak değerlendirdi.

Temiz hava, hizmet kalitesi ve düşük suç oranı, Danimarka'yla İsviçre'nin başkentlerini sıralamanın zirvesine taşıyan nedenler arasındaydı.

Listenin ilk beşini Lahey, Cenevre ve Hollanda'danın Eindhoven şehri tamamladı. Eindhoven, 20 şehirlik listede yer alan 4 Hollanda kentinden biri oldu.

İlk 10'da ayrıca Stavanger, Amsterdam ve Dublin gibi şehirler yer buldu.

İlk 20'de yer alan tek Birleşik Krallık (BK) kenti olan Edinburgh, Stockholm'le birlikte 19. sırayı paylaştı. Londra, düşük güvenlik ve kirlilik notlarıyla 47. sırada yer aldı.

ECA International'ın üst düzey yerleşim yeri değerlendirme analisti Neil Ashman, "Kirlilik, suç oranı ve terör tehditleri, Londra, Manchester, Belfast ve Glasgow gibi büyük BK şehirlerinin yaşanabilirliğini etkileyen faktörler arasında" diye konuştu.

Ashman sözlerine şöyle devam etti: "İş için başka şehirlere yerleşmek veya yurtdışına taşınmak isteyen Avrupalılar, sıralamamızda ilk 20'ye hakim olan ülkelerden İrlanda, İsviçre, Hollanda, Almanya veya Norveç'teki birçok yerde iyi bir yaşam kalitesi bekleyebilir."

Okyanusun öteki kıyısında Kanada'nın Toronto ve Vancouver şehirleri, Madrid, Berlin ve Londra gibi şehirlerin de önüne geçerek sıralamada Avrupa dışındaki en yaşanabilir kentler seçildi.

İşte en yaşanabilir 20 şehir:

 1. Kopenhag, Danimarka
 2. Bern, İsviçre
 3. Lahey, Hollanda
 4. Cenevre, İsviçre
 5. Eindhoven, Hollanda
 6. Stavanger, Norveç
 7. Amsterdam, Hollanda
 8. Basel, İsviçre
 9. Dublin, İrlanda
 10. Lüksemburg, Lüksemburg
 11. Göteborg, İsveç
 12. Aarhus, Danimarka
 13. Rotterdam, Hollanda
 14. Zürih, İsviçre
 15. Bonn, Almanya
 16. Münih, Almanya
 17. Viyana, Avusturya
 18. Hamburg, Almanya
 19. Stokholm, İsveç
 20. Edinburgh, İskoçya

Çeviren: Ata Türkoğlu

ETİKETLER

Editörün Seçimi