Belirtilere bakılmaksızın iki defa test yapıldı: Kasabadaki salgın tamamen durduruldu

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da en çok ölümlerin yaşandığı ve en çok vaka sayısının görüldüğü İtalya’da bir kasabadaki herkesin iki defa test edilmesiyle sıfırlandı.

Belirtileri göstermeyen kişilere bile test yapılması sonucu günlerdir hiçbir yeni vakaya rastlanmayan kasaba, bilim insanlarına salgının önüne nasıl geçilebileceği konusunda önemli veriler sağladı.

İtalya’nın kuzeyindeki Vò isimli kasaba, ülkede koronavirüsten ilk ölümün yaşandığı yer olmuştu. Padua Üniversitesi’nin Kızılhaç ve yetkililerin yardımıyla gerçekleştirdiği bilimsel çalışmanın sonucundaysa, kasabada virüsün yayılma oranı sıfırlandı ve bir daha ölüm yaşanmadı.

3 BİN 300 KİŞİYE İKİŞER DEFA TEST YAPILDI’

Çalışma kapsamında, kasabada yaşayan 3 bin 300 kişiye ikişer defa test yapıldı. Çalışmanın başladığı 6 Mart günü kasabada 90 vaka bulunuyordu. Belirtileri göstermeyenler de dahil herkesin test edilmesi sonucu yayılma tamamen durduruldu. En az altı kişinin hiçbir semptoma sahip olmadığı halde pozitif çıktığının belirtildiği araştırmada, “Eğer bu kişiler tespit edilmeseydi, kasabayı farkında olmadan enfekte edeceklerdi” denildi.

‘SALGINI DURDURDUK ÇÜNKÜ BASKILANMIŞ ENFEKSİYONLARI BELİRLEYİP İZOLE EDEBİLDİK’

Uzmanlar, araştırma sayesinde virüsün bulaşma dinamiklerinin çok daha iyi anlaşıldığını söylüyor. Projeye katılan bilim insanlarından Andrea Crisanti “Buradaki salgını durdurabildik çünkü baskılanmış enfeksiyonları belirleyip izole edebildik” dedi. Profesör Sergio Romagnani de, “Belirti göstermeyenlerin izole edilmesi virüsün yayılmasını engellemekte hayati önem taşıyor” diye konuştu.

‘TEST YAPMAK KİMSEYE ZARAR VERMEZ’

İtalya’da son günlerde yapılan test sayısı ciddi biçimde artmış durumda. Çok az sayıda vakanın görüldüğü Veneto’nun valisi Luca Zaia, bölgede yaşayan herkesi test ettiklerini belirterek “Test yapmak kimseye zarar vermez. Veneto İtalya’nın en sağlıklı bölgesi, bu da test yapmanın işe yaradığının göstergesi” demişti.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi