Bilim insanları araştırıyor: Kişiliğimizi değiştirebilir miyiz?

Birçok insan tarafından farklı tanımlar yapılsa da psikologlar tarafından ‘kişilik’ genel olarak, “Bir insanı başkalarından ayıran, bireyin iç ve dış çevresine uyum sağlamak için geliştirdiği duygu, düşünce ve davranış özelliklerinin tutarlı olduğu, kalıplaşmış alışkanlık haline gelmiş ilişkiler bütünü” şeklinde tanımlanıyor.

Bireylerin kişilik özelliklerini değiştiremeyeceğine dair yaygın bir kanı var. Örneğin bir atasözüne göre insan 7’sinde neyse 70’inde de odur. Ancak kişiliğe yönelik son bilimsel araştırmaları inceleyen bir grup bilim insanı, bu yargının değişebileceğini söylüyor.

Aralıksız çabalar ve kişisel yaşamdaki önemli olayların kişilik özelliklerini değiştirebileceğini söyleyen bilim insanları, Kişilik Değişim Konsorsiyumu ismiyle bir araya geldi.

Elde edilen veriler, Kaliforniya, Davis Üniversitesi’nden Wiebke Bleidorn ve Christopher Hopwood’la birlikte 13 diğer yazarın hazırladığı “Kişilik Özelliklerinin Politikayla İlgi Düzeyi” başlıklı makalede açıklandı.

American Psychologist dergisinin aralık sayısında yayımlanması planlanan makalede, doğru yaşta yapılan kalıcı müdahalelerin bireylerin kişilik özelliklerini değiştirebileceği belirtildi. 

Ancak açıklık, sorumluluk, dışadönüklük, uyumluluk ve duygusal denge diye sıralanan bu özellikler nispeten sabit kalıyor. Bu da söz konusu özelliklerin, değişme potansiyeli taşıdığını ama bu değişimin çok zor olduğunu gösteriyor.

Bireylerin sosyal refahını sağlamaya yönelik kamusal kaynaklar, genellikle işe yaramayan ve maliyetli müdahaleler için ayrılıyor. Araştırmacılara göre bunun nedeni şöyle açıklıyor:

“Politika yapıcıların kişilik özelliklerine dair kanıtlarla bilgilendirilmesi, daha fazla sürdürülebilir kaynağa yatırım yapması, kişilik değişimini daha iyi anlamaya çalışarak, en iyi sonuçları elde etmek için gereken kaynaklara dair daha net düşünmesi faydalı olacaktır.”

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNE NEDEN ODAKLANMALI?

Araştırmacılara göre kişilik özellikleri, birçok önemli sosyal davranışı açıklayabiliyor. Geniş ölçekli bu özelliklerin hem kalıcılığı hem de değişebilirligi, onları büyük ölçekli müdahaleler için umut veren hedefler haline getiriyor.

Scienceblog'un haberine göre doğru soruların, kişilik özelliklerine dair daha kesin bilgiler sağlayacağını söyleyen yazarlar, bu sorulardan bazılarını şöyle sıraladı:

  • Sosyal medya ve video oyunlarının uzun vadeli etkisi nedir?
  • Çocuklarımızın kibar ve çalışkan olmasını nasıl sağlarız?
  • İnsanların yeni konulara duyarlı olmasına nasıl yardımcı oluruz?
  • İnsanlara zarafet ve haysiyetle yaşlanmasını sağlamanın en iyi yolu nedir?

ETİKETLER

Editörün Seçimi