Bilim insanları ofis çalışanlarının gelecekteki görüntüsünü ortaya koydu

Koltuklarına ve masalarına bağımlı bir şekilde saatler geçiren ofis çalışanlarının 20 yıl gibi bir süre içinde yaşaması muhtemel fiziksel ve görsel değişimleri ortaya koymak adına ünlü bir fütürist olan İngiliz yazar William Higham tarafından 'Emma' adı verilen gerçek boyutlu bir model tasarlandı.

Emma'nın kamburlaşmış bir sırtı, çıkıntılı bir karnı, varisli damarları, şişmiş ayak ve el bilekleri, solgun cildi ve kan çanağına dönmüş gözleri bulunuyor. Tüm bunlar saatlerce kötü pozisyonda oturmaktan, hareketsizlik nedeniyle kan akışının aşırı zayıflamasından, sabit kalmaktan, yapay ışıklar altında saatlerini geçirmekten ve uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklanıyor.

GELECEĞİN İŞ ARKADAŞI: EMMA

YAPILABİLECEK DEĞİŞİKLİKLERİ SIRALADI

Emma, ünlü bir fütürist olan İngiliz yazar William Higham tarafından tasarlandı.

'The Work Colleague Of The Future' (Geleceğin İş Arkadaşı) adlı bir rapor kaleme alan Higham, ofis çalışanlarının koşullarını ve hayat tarzlarını değiştirmediği takdirde kaçınılmaz olarak Emma'ya benzeyeceğini belirtti.

William Higham, yapılabilecek değişiklikler için de şu örnekleri verdi:

Daha fazla hareket etmek

Oturuş pozisyonumuza dikkat etmek

Düzenli yürüyüş molaları almak

Ofis koşullarımızı geliştirmek.

Emma ile William Higham

HER 100 KİŞİDEN 50'Sİ GÖZLERİNDE AĞRI HİSSEDİYOR

İngiltere'de ofis çalışanları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, her 100 kişiden 50'si gözlerinde ağrı hissediyor, 49'u sırt ağrıları çekiyor ve 48'i de doğrudan işle bağlantılı baş ağrıları yaşıyor.

Görme problemleri, kilo alma, eklem ve boyun ağrıları bu şikâyetleri takip ediyor.

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi