Dünyadaki bilinen son dişi beyaz zürafa öldürüldü

Kenya'da doğal hayatı koruma görevlileri, dünyada türünün son örneği olduğu düşünülen dişi bir beyaz zürafanın kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Koruma görevlileri tarafından, anne ve yavrusunun 'iskelet halinde' bulunduğu açıklandı. Anne ve yavrusunun öldürülmesi sonrasında hayatta sadece tek bir erkek beyaz zürafa kaldı. Afrika Yaban Hayatı Vakfı'na göre, son 30 yıl içinde zürafa nüfusu yüzde 40 oranında azaldı.

4 AY ÖNCE ÖLDÜKLERİ TAHMİN EDİLİYOR

İshakbini Hirola Koruma Bölgesince yapılan açıklamada, anne ve yavrusunun "iskelet halinde" bulunduğu ve en az 4 ay önce öldüklerinin tahmin edildiği ifade edildi.

'KAÇAK AVCILARCA ÖLDÜRÜLDÜ'

Açıklamada hayvanların silahlı kaçak avcılarca öldürüldüğü belirtiliyor.

YABAN HAYATI KORUMA BÖLGESİNDE YAŞIYORDU

Ender görülen bu zürafa türü Kenya'da yaban hayatı koruma bölgesinde yaşıyordu. Hayvanların haftalarca görülmemesi üzerine Kenya Yaban Hayatı Servisi inceleme talep etmişti.

'TÜM KENYA İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ BİR GÜN'

Kenya'nın Garissa Belediyesi koruma bölgesinin müdürü Muhammed Ahmetnur yaptığı basın açıklamasında, "Bu, İcara toplumu ve tüm Kenya için çok üzücü bir gün. Dünyada koruması altında beyaz zürafa bulunan tek topluluk bizdik" dedi.

'UYARICI BİR İKAZ'

Ahmetnur, zürafaların öldürülmesinin, "nadir ve eşsiz türlerin korunumu için topluluğun attığı muazzam adımlara bir darbe, koruma çabalarına sürekli destek sağlanması yönünde uyarıcı bir ikaz olduğu" belirtti.

TEK BİR ERKEK BEYAZ ZÜRAFA KALDI

Anne ve yavrusunun öldürülmesi sonrasında hayatta sadece tek bir erkek beyaz zürafa kaldı.

İLK KEZ 2016'DA KENYA'DA GÖRÜLDÜLER

Bu eşsiz hayvanlar, parlak beyaz postlarını bazı deri hücrelerine renk veren pigmentasyonu engelleyen ve lösizm diye bilinen bir durumun miras aldılar. Lösizm, hücrelerde melanin üretimini engelleyen albinizmden farklılık arz ediyor.

İlk kez 2016 martında Kenya'da görülen beyaz zürafalar, 2017'de eşsiz beyaz renklerinin fotoğraflanması üzerine haberlerde yer bulmuştu.

SON 30 YIL İÇİNDE ZÜRAFA NÜFUSU YÜZDE 40 ORANINDA AZALDI

Afrika Yaban Hayatı Vakfı'na göre, kaçak avcılık ve yaban hayatı ticaretinin de katkılarıyla son 30 yıl içinde zürafa nüfusu yüzde 40 oranında azaldı.

Doğru Afrika ülkesi Kenya'nın ana koruma kurumu olan Kenya Yaban Hayatı Topluluğu, beyaz zürafa ölümlerinin araştırıldığını belirtti.

The Independent- Louise Hall

ETİKETLER

Editörün Seçimi