Hacopulo Köşkü restore edilecek


Büyükada’nın en büyük köşklerinden biri olan, en son Adalar Kaymakamlığı olarak kullanılan Çankaya Caddesi’nde 10527 metrekarelik bir alanda yer alan Hacopulo Köşkü'nün restorasyonu için açılan ihale sonuçlandı.

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 'Büyükada Kaymakamlık Binasının Restorasyon Projesi Uygulama İşi' ismiyle 17 Eylül’de açılan ihalede 4 geçerli teklif verildi.

İhaleyi, Rena İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şirketi 13 milyon 953 bin TL'ye üstlendi.

28 Ekim’de sözleşmesi imzalanan ihalenin şartnamesine göre, restorasyon çalışmaları 18 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlanacak.

HACOPULO KÖŞKÜ

1860- 1870 yılları arasında yaptırıldığı değerlendirilen ve İstanbul’un önemli tüccar ve bankeri olarak bilinen, uzun yıllar Adalar Belediye Başkanlığı yapmış olan Kiryako Hacopulos'nun malikanesi olan köşk, Hacopulos'un ülkeyi terk etmesi üzerine hazineye geçti.

Daha sonra, Murat Pinyatoğlu tarafından satın alındı, ancak 1'inci Dünya Savaşı sırasında tekrar hazineye geçti. İstanbul'un işgali sırasında 1919- 1923 yılları arasında kiraya verilip, bir süre otel olarak (Imperial Hotel) kullanılan Hacopulos Köşkü, 1927 yılından sonra Hükümet Konağı olarak kullanıldı.

Köşk, büyük bir bahçenin ortasındadır, mermer kaplı on üç basamaktan inilerek bahçeye girilir. Ayrıca bahçe kapısında Kiryako Hacopulo'nun ad ve so­yadının ilk harflerinin içice geçmiş 'KH' monogramları bulunur.

Hacopulo Köşkü, 'Yedinci Kıta' teması etrafında şekillenen 16. İstanbul Bienali'nin Büyükada'daki beş farklı sergi mekanlarından biri olarak da kullanıldı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi