Haftalık iş günü sayısının dört güne düşmesini savunan platform: Covid-19 harika bir fırsat yarattı

4 Day Week (Dört İş Günü Platformu) Genel Direktörü Charlotte Lockhart, "Covid-19 pandemisi bize çalışma şekillerini yeniden tasarlamak için mükemmel bir fırsat verdi. Yaşadığımız korkunç bir süreç ama iş yeri kavramını yeniden keşfetmek heyecan verici" ifadesinde bulundu.

'40 SAATLİK ÇALIŞMA TEMPOSUNUN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR'

Platform, Covid-19 pandemisinin dünya ekonomisini düzeltmek ve genel refahı artırmak için çalışma modellerini yeniden tasarlanması konusunda ideal bir fırsat sunduğunu ve yürürlükte olan beş gün-40 saatlik çalışma temposunun değişmesi gerektiğini savunuyor.

'ÜRETKENLİK YÜZDE 20 ARTAR'

İnsanın doğası gereği hafta 40 saat verimli çalışamayacağını söyleyen Lockhart, "Eğer personelinize verimsiz olduğu zamanları izin olarak verirseniz firmanızda üretkenliğin en az yüzde 20 arttığını görürsünüz" şeklinde konuştu. 4 Day Week Genel Direktörü, olumsuz ekonomik şartlarda 'verimliliğe odaklanmanın her zamankinden daha önemli hale geldiği'ni iddia etti.

'VERİMLİLİK ARTIŞINI KEŞFETTİK'

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada "Pandemi sırasında evden çalışan insanların mesai esnekliğinin yarattığı verimlik artışını keşfettik. Son zamanlarda pek çok kişiden çalışma günlerinin dörde düşürülmesi önerisini alıyorum. Bunun işçi ve işveren arasında başarıyla işlediği de görülüyor" şeklinde konuştu.

Euronews

ETİKETLER

Editörün Seçimi