‘İtalyan nine’den korona nasihati: Virüs gider ayrımcılık kalır, onun aşısı yok!

Koronavirüs nedeniyle karantina uygulanan ve yaşamını yitirenlerin sayısının da bini geçtiği İtalya’da “La Nonna” nine koronavirüs önerilerini sıraladı.

 “La Nonna” (Nine) adını kullanan İtalyan nine, Youtube’da yayınlanan videosunda koronavirüs ile ilgili genel önerileri kendi eğlenceli ve muzip üslubuyla sıralarken dayanışma çağrısı da yaptı.

‘ELLERİNİZİ YIKAMAK ZORUNDASINIZ! BU YENİ HABER Mİ?’

“La Nonna’yı dinleyin. Çok fazla salgın gördüm. Milan salgınını unutamam. Torunlarım Renzo ve Lucia mucize eseri kurtulmuşlardı” diyen İtalyan Nine, önce temel önerilerle başlıyor:

*Ellerinizi yıkamak zorundasınız! Bu yeni haber mi? Bunu size kaç kere söyledim. Ellerinizi yıkadınız mı? Koronavirüs nedeniyle değil, her zaman (yıkayın) Hadi git yıka! Hapşırdığınız zaman dirseğinize hapşıracaksınız. Koronavirüs için değil. Nezaket için. Bir süreliğine sarılmayı ve öpüşmeyi bırakmalıyız. Göz kırpın!”

İtalyan Nine daha sonra sosyal önerilere geçiyor:

“Koronavirüs nedeniyle etnik gruplara ayrımcılık yapmayın. Virüs Çinlilerin suçu ne de Afrikalıların suçu. Unutmayın, koronavirüs gider. Ayrımcılık kalır. Aşısı da yoktur!”

“14 günlük karantina boyunca evde ne yapacağız?” sorusunu da yanıtlayan İtalyan Nine, imkanı olanlar için öneriyor: “Yemek yapın. 14 gün yemek yaptıktan sonra onları altın gibi satarım! Hayır şaka yapıyorum. Bedava dağıtırım.”

“Ne yazık ki bunlar zor zamanlar. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirmeli” diyen İtalyan Nine uyarıyor: “İnternetten bir şey okuyunca hepiniz bilim insanı olmuyorsunuz! Doktorları dinleyin.”

İtalyan Nine son olarak ihtiyacı olanlarla dayanışma çağrısı yapıyor:

“Kuzey İtalyalı dostlarım, Güneyli göçmenler, panik olmayın. Eğer marketlerde gıda kalmadıysa, biz varız. Biz size göndereceğiz. Hepiniz bizim için ailesiniz. Göçmen misiniz? Size bir paket gönderiyorum. Kuzeyli misiniz? Bir paket gönderiyorum. Çinli misiniz? Çinlilere iki paket! Onlara yardım etmeliyiz.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi