Kaya: Zerzevan Kalesi için girişimlerde bulunacağız

 Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), kent turizmine dikkat çekmek için Çınar’a bağlı Demirölçek (Xanikê) Mahallesi’nde bulunan Doğu Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi'ni ziyaret etti. Ziyarete, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO meclisi, üye ve yöneticileri katıldı. Kaleyi gezen iş insanları daha sonra iş insanları adına burada basın açıklaması yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, gezilen mekanın önemine dikkati çekti. Bölgeyi dünyanın her tarafından gelen insanların ziyaret etmesi gerektiğini kaydeden Kaya, "Diyarbakırlı ve Mardinli olarak görevimiz bu tür yerlere gelip birer elçi gibi dünyaya anlatmak gerekiyor insanlara gelip burayı görmelerinin sağlamak gerekiyor. Onun içinde öncelikle bölge insanının gelip burayı ziyaret etmesinin önemli olduğunu burada gördüklerinin önemli olduğunu paylaşmak istiyorum” dedi. 

 “GİRİŞİMLERDE BULUNMALIYIZ”

 Bölgenin en önemli sanayi tesisinin turizm olduğunu belirten Kaya, şunları söyledi: "Bölgemizin en önemli sanayi tesisi turizmdir. Gerçekten bacasız sanayi tesisidir. Çünkü on bin yıllık kentten  otuz kırk tane medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bizim görevimiz bunlara sahip çıkmak buralarla ilgili farkındalık yaratmaktır. Ayrıca buranın da bir an önce gün yüzüne çıkmasını sağlayacak şekilde girişimlerde bulunmalıyız. Hem biz katkı sunmalıyız hem de kamu kurumlarından yerel yönetimler buraya katkıda bulunmalıdır. Bu için girişimlerde bulunmalıyız.”  Kaya,  Zerzevan Kalesi’nin insanlık tarihine sunulması için maddi ve manevi her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirtti. DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane ise Zerzevan Kalesi’nden başlayarak DTSO olarak Diyarbakır’da ne kadar tarihi ve doğal yer varsa gezeceklerini belirtti.

 Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ise DTSO'ya ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek "Odanın bizlere destek sağlaması işlerimizin daha çabuk yürümesi açısından ayrı bir öneme sahiptir” diye konuştu. 

 Açıklamanın ardından iş insanları bölgeden ayrıldı. 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi