Kazım Koyuncu unutulmadı

25 Haziran 2005 'te, henüz 33 yaşındayken akciğer kanserinden hayatını kaybeden müzisyen, söz yazarı ve oyuncu Kazım Koyuncu’nun bugün doğum günü.

Genç yaşta hayatını kaybederek hayranlarını yasa boğan Koyuncu yaşasaydı bugün 48 yaşında olacaktı.

Lazca, Hemşince ve Türkçe yazdığı ve söylediği şarkılarla Karadeniz müziğini Türkiye'nin geneline sevdiren Koyuncu'yu sanatçı dostları ve sosyal medya kullancıları da unutmadı.

BirGün'ün aktardığına göre, Murat Dağı'nda maden çıkarılmak istenmesine karşı Uşak'ta düzenlenen Murat Dağı Şenliği'nin son gününde sahne alan Şevval Sam arkadaşı Koyuncu'yu sık sık andı.

Sosyal medya kullancıları da Koyuncu'yu unutmadı.

Kullanıcıların yanı sıra belediyelerin sosyal medya hesaplarından da Koyuncu'yu anan mesajlar paylaşıldı.

KAZIM KOYUNCU KİMDİR?

Karadeniz müziği ile Rock müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Kazım Koyuncu; 7 Kasım 1971'de Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Pançol’da (Yeşilköy) doğdu. Nüfusa geç kaydedildi; resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972.

Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı, çocukluğu, 'üstadım' dediği, 'Kemençeci Yaşar' lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı, okulu bıraktı 1992’de müzikle profesyonel olarak ilgilenmeye başladı.

20 yaşındaydı Ali Elver ile 'Dinmeyen' adlı müzik grubunu kurdu. Daha sonra Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrıldı.

1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Bu grupla 1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri çıkarttı. Zuğaşi Berepe 'Bruxel Live' adlı konser albümünü yayınladıktan sonra 1999’da dağıldı.

Kazım Koyuncu, tek başına müziğe devam etmiş ve Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer aldı.

2001’de Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra Kanal D televizyonunda yayınlanan popüler TV dizisi Gülbeyaz’ın müziklerini yapınca yurt çapında tanındı. Daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.

Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı.

Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde ile popülaritesini arttırdı.

2004’ün sonlarında Koyuncu’ya akciğer kanseri teşhisi konuldu ve kanser tedavisi görmeye başladı. 25 Haziran 2005’te, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

'HEPSİNİN ÖTESİNDE BİR DEVRİMCİYİM'

Sevenleri sanatçıyı şu sözleriyle hatırlıyor:

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi