Kelle paçaya talep iki kat arttı

Dünyayı etkisi altına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'de görülmesinin ardından, bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilen kelle paça başta olmak üzere sakatattan yapılan çorbalara talep 2 kat arttı.

İKİ KAT ARTTI

Çin'in Vuhan kentinde ilk kez aralık ayında ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Kovid-19 salgınına karşı önlemler artarken, vatandaşları da bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği söylenen yiyeceklere, dengeli ve sağlıklı beslenmeye yöneltti. Önlemlerini artıran vatandaşlar, kış aylarında daha çok tercih edilen sakatattan yapılan çorbaları daha çok tüketmeye başladı. Bu çorbaların başında da  Prof. Dr. Canan Karatay tarafından bağışıklık sistemini güçlendirdiğini iddia edilen kelle paça geliyor.

TEK BAŞINA YETERSİZ

İşletme sahipleri, koronavirüs salgınının Çin'den sonra Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyadaki birçok ülkeye yayılmaya başladığı ocak ve şubat aylarından itibaren satışlarının 2 kat arttığını belirtiyor. Ayrıca, salgın nedeniyle dışarıda yemek yerine kendisi alıp evde pişirmeyi tercih eden vatandaşların talepleri, kasaplardaki sakatat satışlarının da artmasını sağladı. Bu arada, bazı uzmanlar bağışıklık sistemini korumak için kelle paçanın tek başına yetersiz kalacağı, fazla tüketilmesi halinde çeşitli hastalıklara neden olabileceği görüşünde. 

GENEL OLARAK TALEP ARTIYOR

Koronavirüsün genelde, yaşlı ve bağışıklık sistemi güçsüz insanlarda görüldüğünü aktaran Kınacı İşkembe İşletmecisi Fevzi Velidedeoğlu, "Bağışıklık sisteminin artması için bu çorbaların takviye olarak yenmesini uzmanlar da öneriyor. Bundan dolayı satışlarımızda bir artış oldu. Çorbalara kış aylarında genel olarak bir talep oluyor ama ocak ve şubattan itibaren daha da arttı. Son dönemlerde biraz insanların evden çıkmamasından dolayı biraz azalma yaşıyoruz ama genel olarak talep artıyor." dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi