'Koronavirüs hamilelik sırasında plasentaya saldırıyor'

Yeni doğum yapmış anneler üzerinde yapılan patolojik muayeneler, doğmamış bebek için etkili bir şekilde bağırsak, böbrek, karaciğer ve akciğer görevi gören organ üzerinde yaralar oluştuğunu gösteriyor. Çalışma, hasarın boyutunun plasentanın gelişen fetüse oksijen ve besin sağlama yeteneğini azaltabileceği sonucuna vardı.

'BENİ ENDİŞELENDİRİYOR'

Independent'ten Colin Drury'nin haberine göre araştırmanın yazarlarından, ABD'nin Chicago şehrindeki Northwestern Üniversitesi'nde kadın hastalıkları ve doğum bölümü öğretim üyesi Emily Miller, "Korkunç bir tablo çizmemekle beraber bu bulgular beni endişelendiriyor" dedi.

16 KADIN ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMA

Miller, araştırma sadece 16 kadın üzerinde yapılsa da, Covid-19 testi pozitif çıkan anne adayları arasında plasenta sağlığı üzerine yapılan en büyük araştırma olduğunu sözlerine ekledi. Miller, “Küçük bir çalışmadan kapsamlı sonuçlar çıkarmak istemiyorum ama Kovid-19'un plasentada değişikliklere neden olabileceğine dair bu ön bakış, sağlıklı hamilelik için bazı önemli sonuçlar taşıyor" dedi.

'YARIM İŞLEV GÖRSE BİLE BEBEĞİN İHTİYACINI KARŞILIYOR'

Bununla birlikte çalışma, doğmamış bebek için olumsuz herhangi bir sonucun olası olmadığı sonucuna varıyor. Plasentalar çok büyük bir esnekliğe sahip; tam da bu sayede vücut doğmamış bebekleri hastalıktan koruyor. Plasentalar ancak yarım işlev görse bile bebeğin ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayabiliyor. Yeni çalışmaya dahil olan tüm yenidoğanların "sağlıklı, zamanında doğmuş, güzel ve normal bebekler" olduğu bildirildi.

BİR BEBEK PREMATÜRE DOĞDU

Çalışmanın ortak yazarlarından, Northwestern Üniversitesi'de patoloji alanında asistan profesör Jeffrey Goldstein "Sınırlı verilerimize dayanarak, bu durum canlı doğan bebeklerde olumsuz sonuçlara yol açıyor gibi görünmüyor" dedi. Toplamda 14 kadın zamanında ve normal kiloda bebekler doğurdu. Ancak bir bebek, prematüre doğdu. Son kadın ise ikinci üç aylık dönemde düşük yaptı ama kadın asemptomatik olduğu için virüsün bunda rol oynayıp oynamadığı belirsizliğini koruyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi