Laboratuvar çalışanlarına saldıran maymunlar koronavirüs kan örneklerini çaldı

Hindistan'da bir maymun çetesinin bir laboratuvar çalışanına saldırdığı ve koronavirüs kan örnekleriyle beraber kaçtığı bildirildi. Hayvanların teknisyeni cuma günü Uttar Pradeş eyaletinin Meerut şehrindeki Meerut tıp okulunun kampüsünde yürürken hedef aldığı söyleniyor. Maymun grubu kaçmadan önce Covid-19 testi pozitif çıkmış 4 hastanın kan örneklerini kapmayı başardı. Twitter'da paylaşılan videoda, bir maymunun çalınan kitlerden biri gibi görünen nesneyle ağaçta oturduğu görülüyor.

DÖKÜP DÖKMEDİĞİ BİLİNMİYOR

Hayvanın, bir diğerini çiğnemeden önce, yere beyaz, tek kullanımlık eldiven gibi görünen bir şey düşürdüğü de görülebiliyor. Yetkililer, maymunların kan örneklerini döküp dökmediğini bilmediklerini söyledi. Ancak kampüs yakınında yaşayan insanlar virüsün civardaki yerleşim yerlerine yayılmasından korkuyor.

'GERİ ALMAMIZ GEREK'

Üniversitenin en yetkili isimlerinden S. K. Garg, şöyle dedi:

"Maymunlar şu an tedavi gören 4 Kovid-19 hastasının kan örneklerini kaptı ve kaçtı ... Örnekleri geri almamız gerek."

Independent'ten Chiara Giordano'nun haberine göre Garg, maymunların enfekte olmuş kanla temas etmeleri halinde yeni koronavirüsü kapıp kapmayacaklarının da belirsiz olduğunu ekledi. Garg, “Maymunların enfeksiyona yakalanabileceğine dair kanıt bulunamadı” dedi.

Reuters'tan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

ETİKETLER

Editörün Seçimi