Metrobüse nasıl binilmeli, oturma ihtimali en yüksek yerler nereler?

1- İlk duraktan binin. Oturmak için en önemli şart bu.

2- İlk duraktan biniyorsanız kalabalığın nerede öbeklendiğini gözleyin.

Yani buna göre kapının sağ ve sol cenahına yanaşmak ancak ve ancak Metrobüs duracağı yerden önde veya sonra durmasıyla değer kazanır. Beş numaralı oturma şansına sahip kişinin arkasında durup sebat edip her metrobüs dolumunda öne doğru gidebilirsiniz.

3- Bu bekleme aşamalarında önce “Sosyal mesafe” sonra “Kişisel mesafe” ve hatta “Mahrem mesafe” kaybolur. Millet birbirine dokunacak duruma kadar gelir. Yazın soruna bir de ter kokusu transferi etkisi eklenir.

Sosyal mesafe 80-200 cm arasındadır. Tanımadığınız biriyle konuşurken, tanışırken ayırmanız gereken boşluktur. Aslında bundan daha fazla yaklaşmazsınız, bilmeden bu mesafeyi korursunuz.

Kişisel mesafe: 40-80 cm’dir. Birbirini iyi tanıyan kişilerin mesafesidir. Yine de bir dokunma yoktur.

4- Peki bu Metrobüs’e insan gibi binebilir miyiz? Tabii ki. Cakarta’da 2004 yılından beri aktif olarak kullanılan TransJakarta sistemindeki durakta olduğu gibi mesela.

Otobüs geldiğinde kapılar açılıyor korunaklı duraktan otobüse biniliyor. Jakarta burası Cevizlibağ değil.

5- İşbu yazı yazılırken Twitter'a bir haber düştü. Alıntı: “Metrobüs duraklarına medeniyet geliyor. En yaygın metrobüs tipinin ölçülerine göre yapılan işaretlemelerle duraklardaki karmaşa azaltılacak, vatandaşlar metrobüse sırayla binebilecek.”

Kusura bakmayın ama en kalabalık zamanda Zincirlikuyu’da o sarı çizgileri göremezsiniz bile. Haydi onu geçtim sürücüler bir şekilde o çizgiyi kaydırırlarsa kavga gürültü çıkar. Çünkü yolcu bir yatırım yapmış, bekleye bekleye, binmeye binmeye 3 metrobüs pas geçmiş olsun. Dördüncüsü 40-50 cm çizgilerden önde arkada durmuş olsun, o kadar bekleme heba olacak. O sinirle yolcu kavga çıkaracaktır. Çok şahit oldum. Daha düzgün bir yöntem olmalı.

 Zincilikuyu’da köprünün duvarı biraz geri alındı. Yoksa kullanılacak gibi değildi iyi oldu diyebilirim. Yeni duvarda yerden 30-50 cm arasında bakın böyle bir kir izi var. Niye? Millet öyle bir yoruluyor ki duvara sırtını dayayıp, ayağından birini duvara dayayıp dinlendiriyor. Metrobüs gerçekten yorucu bir ulaşım aracı. Bundan daha iyisini hak ediyoruz. Millet nasıl yoruluyor demek ki.

6- Binme sırasında öncelikli olarak inenlerin sağ salim metrobüsü terk etmesi gerekir. Metro’da dahi milleti iten gördüm ben. Uyarıyorsun hiç takmıyor. Sonra kavga gürültü. Sadece “Önce biz inelim,” diyorum bu serzenişimi duyar duymaz inadına beni itiyor. Sağırmış gibi davranıyor. Bakıyorum sağır mı, değil, oturduğu yerde konuşması duyması yerinde. Bir durak sonra inmez mi? Sadece bir durak. Nasıl sinir oldum anlatamam.

Metrobüs için araç önce, erkenden durup ayrılmış bir yerde inenleri indirip, sonraki bölümde binenleri alabilir. Bunun yapıldığı birkaç durak var. Ama her durak o kadar uzun değil. Zaten millet öğrenmiş, indirme peronundan biniyor.

7- Bir de ilk duraktan bineceksiniz. Yerinizi aldığınız hazırlandınız. Kapı açıldı azıcık geç kaldınız. İçeriye hamle ettiniz ama sağ tarafa doğru yöneldiniz. Yer bulamadınız. Hemen sola meylettiniz o sırada arkadan gelip sola meyledenlerle çarpışırsınız. Onları engellemiş olursunuz, kavga bile çıkabilir. Akıllıca davranmanız gerek, sağı hedefleyip, sonra vaz geçip sol tarafta boş koltuk bulabilen pek görülmemiş. Dikkatli olunuz ilk kararınız tek kararınız. Olmadı inin diğer metrobüsü bekleyin.

EN İYİ KAPILAR HANGİSİ

1- Uzatmaya gerek yok. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık ve bir plan daha çizdik. Hangi kapıdan ne yöne doğru hamle ederseniz boş koltuk bulabileceğinizin sunumu aşağıdadır. 1 numaralı yön en iyi, 5 numaralı yön en kötüdür.

Kapılarda 1 nolu yönler oturmak için en fazla alternatifi olan yönlerdir. 5 numara en kötüsü. Motor yanı, gürültü sıcaklık ve sadece 2.5 koltuk demek. Demek ki neymiş, Planda görüldüğü gibi 2. ve 3. Kapıda sola yönelmek 4’lü koltuklarda yer kapmak için önemli avantaj sağlarmış. Tecrübeyle sabittir.

METROBÜS ARAÇ İÇİ HARİTASI

*Ahmet Turan Köksal'ın arkitera.com'daki yazı dizisinden alınmıştır.

ETİKETLER

Editörün Seçimi