Metropoll Araştırma'dan ‘aşk’ anketi: Yüzde 66 Sevgililer Günü kutlamıyor, yüzde 45 'gerçek aşk'a inanmıyor

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde 28 ilden bin 926 kişiye Sevgililer Günü’nün kendileri için ne anlam ifade ettiğini sordu.

18-25 Ocak tarihleri arasında yapılan ankete katılanların sadece yüzde 38,4’ü ‘14 Şubat günü sizin için ne ifade ediyor’ sorusuna "Sevgililer Günü" yanıtını verdi.

Ankete katılanların yüzde 13,1’i 14 Şubat’ı ‘Anlamsız bir gün’ olarak nitelendirirken, yüzde 2,2 ‘Para tuzağı’ olduğu görüşünü savundu. 14 Şubat için ‘Özel / güzel bir gün’ yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 1,4’te kaldı. Hiçbir şey ifade etmiyor diyenlerin oranı ise yüzde 2 oldu.

Yüzde 40’lık bir toplum kesiminin anlam dünyasında ise 14 Şubat takvimin diğer günlerinden ayrışmadığı görüldü.

Bianet’te yer alan habere göre araştırmaya katılanların yaklaşık üçte biri Sevgililer Günü’nü kutladığını söylerken, yüzde 66,4’ü kutlamadığını ifade etti. 18-34 yaş grubu ile üniversite seviyesi ve üzeri eğitim sahibi olanlar arasında Sevgiler Günü’nü kutlama pratiğinin yükseldiği görüldü.

34 yaş altındakilerin yüzde 43’üne yakını Sevgililer Günü’nü kutladığını söylerken, 55 yaş üzerine çıkıldığında, sevgililer gününü kutladığını söyleyenlerin oranı yüzde 21’de kaldı.

Üniversite ve üzeri eğitimlilerin yüzde 40’ı Sevgililer Günü kutlaması yaparken, ortaokul ve altı seviyede eğitimi olanlarda bu oran yüzde 26 civarında.

YÜZDE 45 ‘GERÇEK AŞKA’ İNANMIYOR

Araştırma sonucuna göre Türkiye’nin yüzde 50’si ‘gerçek aşka’ inanıyor; inanmayanlar ise yüzde 45’lik bir kesim. ‘Gerçek aşka inanıyor musunuz’ sorusuna, ‘Evet’ yanıtını verenler, 18 ve 34 yaş arası gençler arasında yüzde 58’e yakın bir çoğunluk.

Üniversite ve üzeri eğitimliler arasında yaklaşık yüzde 57’lik bir oranla, gerçek aşka inanlar çoğunlukta. Öte yandan, ‘ilk görüşte aşka’ inananlar toplumun yüzde 34,5’lik bir azınlığını oluşturuyor.

YÜZDE 60 ‘İLK GÖRÜŞTE AŞKA’ İNANMIYOR

Yüzde 60’a yakın bir kesim ise, ‘ilk görüşte aşka’ inanmıyor. Erkeklerin yüzde 36’sı ilk görüşte aşka inanırken, kadınlarda bu oran yüzde 33. İlk görüşte aşka inananlar ise gençler; 18-34 yaş grubunda ‘ilk görüşte aşka inanma’ oranı, yaklaşık yüzde 44.

EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE EVLİLİK ORANI DÜŞÜYOR

‘Şu an bir ilişkiniz var mı’ sorusuna, ‘Evet, evliyim’ diye yanıt verenlerin oranı yüzde 67; ‘Hayır, bekarım’ diyenler ise yaklaşık yüzde 20. ‘Evli olmadan beraberliği olanlar’ ise, yüzde 11.

Araştırmada 18-34 yaş grubunda evli olanlarının oranın düşük olduğu, evli olmadan birlikteliğe sahip olma halinin gene bu yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre daha yoğun olduğu göze çapıyor. Verilere göre, eğitim seviyesi yükseldikçe, evlilik oranını da düşüyor.

YÜZDE 49 EŞİYLE ‘GÖRÜCÜ USULÜ’ TANIŞMIŞ

Evli veya ilişkisi olanların yüzde 49’luk kesimi eşiyle ‘görücü usulü’ tanıştığını söylüyor. ‘Arkadaş ortamında’ tanıştığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 22,4. ‘İş yerinde tanışanlar’ yaklaşık yüzde 8 ile üçüncü sırada. ‘Okulda veya eğitim ortamında’ tanışanlar da yüzde 5,4 oranında.

‘Alışveriş merkezi, kafeler, çarşı-Pazar’ gibi ortamlarda eşiyle veya sevgilisi ile tanışanlar sadece yüzde 3,4 oranında. ‘Sosyal medya’ üzerinden başlayan beraberliklerin oranı ise yalnızca yüzde 2,2.

TÜRKİYE EVLİLİĞE NASIL BAKIYOR?

Ankete katılanların yüzde 63’üne yakını, ‘Evlilik olmazsa olmazdır’ düşüncesine sahip. Aynı şekilde, ‘Günümüzde evlilik çok da şart değildir’ ifadesine, ‘Katılmıyorum’ yanıtı verenler de yaklaşık yüzde 62 oranında.

Ankete katılanlar arasında ‘Bekarlık vergisi’ fikrine karşı çıkanlar da, yüzde 81,3’lük bir çoğunluk; bekarlığı vergilendirmeyi destekleyenler ise yüzde 7,6’da kalıyor.

YÜZDE 72’YE GÖRE ‘ÇİFTLER EVLENMEDEN BERABER YAŞAMAMALI’

‘Çiftler evlenmeden beraber yaşayabilir’ ifadesine katılmadığını söyleyenler yaklaşık yüzde 72 seviyesinde. Toplumun yüzde 61’ine yakını, 24-30 yaşın en ideal evlilik zamanı olduğunu düşünüyor. 18-24 yaş grubundaki evliliklere sadece yüzde 22’lik bir destek var.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER

Editörün Seçimi