NASA astronotları tanıttı: İşte Elon Musk'ın tasarladığı uzay kostümleri

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve SpaceX’in birlikte gerçekleştireceği uzay görevinin çarşamba günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. Demo-2 ismini taşıyan uzay görevi kapsamında SpaceX şirketi uzaya ilk kez astronot gönderecek. Öte yandan NASA da en son Kennedy Uzay Merkezi’nden gönderilen uzay aracından sonra yaklaşık 9 yıllık bir sürenin ardından ilk kez astronotların yer aldığı uzay görevi gerçekleştirecek.

KOSTÜMLÜ PROVA

27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek uzay görevi için hazırlıklar devam ederken astronotların kalkış öncesi “kostümlü prova” yaptığı ifade edildi. Phys.org'un haberinde dikkat çeken kostümlerin renk koordinasyonunun arkasında hem SpaceX’in hem de Tesla’nın tasarımlarında önemli pay sahibi olan Elon Musk’ın olduğu belirtildi. Yeni uzay kıyafetlerini tanıtan NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i uzay görevinin gerçekleşeceği gün Tesla Model X aracının taşıyacağı aktarıldı.

AP’ye konuşan Hurley, “Gerçekten güzel ve bence bunun en büyük kanıtı 10 yaşındaki oğlum bana ne kadar havalı olduğumu söylüyor” ifadelerini kullandı.

'ELİNDEN GELEN HER ŞEYİ YAPTI'

Kapsülün tasarımına yönelik konuşan Hurley, “SpaceX elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.

"Aracın görünümü ve iç yapısı da dahil diğer her şeyi mükemmel hale getirmek için eşit derecede sıkı çalıştılar."

Asıl testinse Çarşamba günü Hurley ve Behnken’in SpaceX Falcon 9 roketinin üstündeki SpaceX Dragon astronot kapsülüne çıktığı zaman görüleceği aktarıldı. Bu uzay göreviyle birlikte tarihte ilk kez özel bir şirketin yörüngeye astronot göndereceği belirtildi. Şu ana kadar sadece ABD, Rusya ve Çin hükümetlerinin bunu gerçekleştirildiği ifade edildi.

'HEM RAHAT HEM İLHAM VERİCİ'

SpaceX’ten Benji Reed, “Kıyafetlerin hem rahat hem de ilham verici olması önemli” diye belirtti.

"Fakat hepsinden önemlisi kıyafetler ekibi güvende tutacak şekilde tasarlandı."

Independent Türkçe, Phys.org

ETİKETLER

Editörün Seçimi