Uzmanlardan Atakan Kayalar uyarısı: Doğru pedagojik yönlendirmeler yapılmalı

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER - Uzman Klinik Psikolog Nigar Çiçek ve Nişantaşı Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Özkür ile sosyal medyanın gündemindeki çocuk Atakan Kayalar'ı ve ona olan yaklaşımları konuştuk. Çiçek, Kayalar’ın göz önüne aşırı çıkarılması ve kendisinin bir mucize gibi gösterilmesinin olumlu bir şey olmadığını belirterek ‘Medyanın da kendi üzerine düşeni yapması lazım. Çok etiketleme yapılmaması lazım’ diye konuştu. Özkür ise, Atakan'ın bir farklılığı olduğu ve yaşıtlarına göre üst düzey bir performans gösterdiğini söyleyerek ‘10 yaşında bir çocuğun sosyal medyada bu kadar yer alması psikolojisi açısından doğru değildir’ dedi.

'NORMAL BİR DURUM DEĞİL'

Normal şartlar altında 10 yaşındaki bir çocuğun hem emosyonel zekâsının, hem duygusal zekasının, hem de entelektüel zekasının paralel gitmesi gerektiğini söyleyen Çiçek, normalde çocuklarla da, bireylerle de klinik psikologlar olarak bireysel olarak görüştüklerinin altını çizerek ‘test yapmamış ve görüşme yapmamış biri olarak, gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim; tabii ki normal bir durum değil’ diye konuştu.

'ETİKETLEME YAPILMAMASI LAZIM

A Haber'in 'Atakan Kayalar'dan annesine büyük saygısızlık' başlıklı haberine de tepki gösteren Çiçek, şöyle devam etti;

"Çocuklar gelişmeden, bireysel bir insan olmadan asla ve asla etiketleme yapamıyoruz. Kişilik testlerinde de çocuğu 'şu kişilik bozukluğu var' demiyoruz, 'eğilimi var' diyoruz. Çünkü, biliyoruz ki o çocuk daha gelişiyor, gelişme aşamasında. Ne 'saygısız' ne de 'mükemmel' değil. Hala gelişmekte olan bir çocuk ve bu çocuk da bizden etkileniyor, etraftan etkileniyor. Bunun için biraz daha yuvarlatılmış cümleler. Medyanın da üzerine düşeni yapması lazım. Çok etiketleme yapılmaması gerekiyor."

'PSİKOLOJİSİ AÇISINDAN DOĞRU DEĞİL'

Nişantaşı Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Özkür ise Kayalar'ın yaşı itibariyle okuduğu kitaplar ve felsefeye olan ilgisinin onun bir anda gündeme oturmasını sağladığının altını çizerek şu şekilde konuştu;

“Atakan'a yapılacak en doğru şeyin onun ihtiyaçlarına göre sağlıklı pedogojik yönlendirmeler ve rehberlik hizmetlerinin sağlanması. Bu sayede bu süreci daha kolay atlatacaktır”

'HENÜZ 10 YAŞINDA BİR ÇOCUK OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR'

Annesine yönelik tavrı yüzünden eleştirilen Atakan’ın henüz 10 yaşında bir çocuk olduğunun unutulmaması gerektiğini de söyleyen Özkur, ‘Atakan yaşıtlarına göre üst düzey bir performansa sahip olsa bile onu yetişkin bir birey gibi değerlendirmek, eleştirmek doğru değildir. Çünkü o henüz bir çocuk’ ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi