Yüzük parmağı uzun olan erkeklerin koronavirüsten ölme ihtimali neden daha az?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, uzun yüzük parmağına sahip olan erkeklerin anne karnındayken Covid 19’a karşı daha dayanıklı oldukları keşfedildi.

Early Human Development isimli bilimsel dergide yayımlanan yeni bir araştırmaya göre yüzük parmağı daha uzun olan erkekler, yeni tip koronavirüs konusunda diğer hemcinslerine göre daha az ölüm riskine sahip. Bu erkeklerin Covid 19’a yakalanmaları halinde hastalığı hafif belirtilerle atlatma ihtimaliyse daha fazla. 

Galler’deki Swansea Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, anne karnında maruz kalınan testosteronun bu konuda da belirleyici olduğunu ortaya koydu.

Daha uzun yüzük parmağının daha fazla erkeklik hormonuna maruz kalmayı işaret ettiğini belirterek, testosteronun vücuttaki ACE2 enzimini artırdığını ifade eden uzmanlar, bunun da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

41 ülkeden yaklaşık 200 bin kişiyi kapsayan araştırmada Rusya, Meksika ve Malezya gibi koronavirüsten ölüm oranının düşük kaldığı ülkelerdeki erkeklerin yüzük parmaklarının daha uzun olduğu saptandı. Birleşik Krallık, İspanya ve Bulgaristan gibi ölüm oranının daha yüksek olduğu ülkelerdeyse, erkeklerin yüzük parmaklarının daha kısa olduğu gözlemlendi.

Daha uzun yüzük parmaklı erkeklerin yaşadığı ülkelerde ölüm oranı yüz binde 2,7 iken, diğerlerinde yüz binde 4,9 çıktı.

Ay başında yapılan bir araştırmada da, daha fazla ACE2’ye sahip olmaları yüzünden, erkeklerin koronavirüsten ölme ihtimalinin kadınlardan yaklaşık iki kat fazla olduğu ortaya konmuştu.

Yeni araştırmaysa, ACE2 enziminin yeni tip koronavirüsü hem vücuda bağladığını, hem de onunla mücadelede etkin olduğunu belirtti. Diğer yandan Kovid-19’un vücuttaki bu enzimi azalttığı da biliniyor.

Yapılan başka araştırmalar arasında, daha fazla ACE2’nin erkekleri böbrek hasarından da koruyabileceğini vurgulayanlar da var.

Independent Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi